Ayahuasca - charakterystyka, zastosowanie, ceremonia, przeciwwskazania, skutki uboczne
Ayahuasca (ajałaska) jest napojem o właściwościach psychoaktywnych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Ayahuasca jest napojem stosowanym podczas tradycyjnych ceremonii, które mają połączyć żyjących z duchami przodków. Ayahuasca ma działanie narkotyczne, ale mimo tego zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. Czy ayahuasca jest bezpieczna?
1. Co to jest ayahuasca?
Ayahuasca jest wywarem dwóch amazońskich roślin. Podstawowy składnik ayahuaski jest roślina Banisteriopsis caapi (inne nazwy to Caapi, Yage, Yajé) oraz Psychotria viridis. Rośliny te rosną w lasach deszczowych Amazonii. Można je spotkać w Brazylii, Boliwii, Ekwadorze, Peru i Kolumbii oraz Karaibach.
2. Jakie jest zastosowanie ayahuaski?
Jakie jest zastosowanie ayahuaski? Ayahuasca towarzyszy tubylcom podczas zaślubin, urodzin, różnych inicjacji. Jest przygotowywana przez szamanów. Specyfik jest pity podczas seansu zarówno przez szamana jak i pacjent. W tym czasie obaj maja doswiadczać wizji, w których duchy informują ich jak ma przebiegać kuracja. Pod wpływem napoju jakim jest ayahuasca można także wykryć klątwy, uroki i choroby.
W medycynie naturalnej jest stosowana jako specyfik wzmacniający, polepszający koncentrację i wydolność. Ayahuasca ma także właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Nad ayahuasca prowadzi się badania, które mają wykazać przydatność napoju w leczeniu zaburzeń lękowych.
3. Ceremonia ayahuaski
Ceremonia ayahuaski rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiedniej diety zaleconej przez szamana. Następnie rozgniata się w moździerzu składniki, z których ma być przygotowana ayahuasca, i wrzuca do kotła z wodą. Po ugotowaniu powstaje ciemny, gęsty wywar. Po jego wypiciu mogą nastąpić halucynacje i różne doznania (jasnowidzenie, telepatia, oddzielenie duszy od ciała). Halucynacje po wypiciu ayahuasca trwają do ok. 4-6 godzin.
4. Wywar ayahuasca
Wywar ayahuasca nie powinieny być stosowany przez osoby z nadciśnieniem, chore na cukrzycę, z nadczynnością tarczycy, chorzy psychicznie oraz kobiety w ciąży. Ayahuasca jest zabroniona także osobom po zawałach serca, z problemami neurologicznymi oraz z chorobami układu krążenia.
5. Skutki uboczne
Ayahuasca może nudności i wymioty, biegunkę. Skutki uboczne ayahuaski to także psychozy i różnego rodzaju lęki. Po zażyciu ayahuaski może dojść nawet do śmierci.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.