Trwa ładowanie...

NFZ wydał ważny komunikat. Dotyczy darmowych leków

 Patrycja Pupiec
24.09.2023 14:01
Co z receptami na darmowe leki sprzed 1 września? NFZ wydał ważny komunikat
Co z receptami na darmowe leki sprzed 1 września? NFZ wydał ważny komunikat (Getty Images)

Zamieszanie z bezpłatnymi lekami dla najmłodszych i seniorów zdaje się nie mieć końca. W poniedziałek pacjenci dostali odpowiedź dotyczącą realizacji recept, które zostały wystawione przed 1 września. Ważny komunikat w tej sprawie wydał Narodowy Fundusz Zdrowia.

spis treści

1. Nowe zasady realizacji recept wystawionych przed 1 września

Do najstarszych pacjentów otrzymujących leki bezpłatnie, czyli osób powyżej 75. roku życia, dołączyły dwie kolejne. Od 1 września 2023 r. darmowe leki mogą otrzymać seniorzy powyżej 65. roku życia oraz osoby, które nie ukończyły 18 lat.

Wprowadzone przez resort zdrowia zmiany, doprowadziły do zamieszania. Swoje obawy wyrażali lekarze i farmaceuci, ale także pacjenci, którzy nie wiedzieli, co z receptami, które zostały wystawione przed wejściem w życie nowych przepisów.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Ministerstwo Zdrowia długo milczało i dopiero 18 września Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął ten problem. NFZ poinformował o nowej możliwości wystawienia recept refundowanych z symbolami:

  1. S - dla pacjentów powyżej 65. roku życia,
  2. DZ - dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia,

lecz tylko w przypadku, gdy recepta wystawiona przed 1 września br., nie została zrealizowana w całości.

"Wystawienie takiej recepty gwarantuje realizację nabytego prawa pacjenta do leku z listy leków 65+ albo 18-, bez konieczności dopłaty w aptece, w której recepta zostanie zrealizowana" - czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia.

2. Prace nad funkcjonalnością systemu nadal trwają

NFZ wskazuje również, że to na lekarzach i pielęgniarkach spoczywa obowiązek odnotowania w dokumentacji medycznej - na prośbę chorego lub jego opiekuna prawnego/faktycznego - faktu wystawienia takiej recepty w okresie przejściowym.

Co więcej, Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że w Centrum e-Zdrowia nadal trwają prace nad funkcjonalnością systemu, którego zadaniem jest wsparcie osób uprawnionych do wystawiania recept dla obu nowych grup, które mogą otrzymać bezpłatne leki.

"Nowa funkcjonalność umożliwi zablokowanie realizacji recepty niezrealizowanej, a wystawionej przed 1 września 2023 r." - wskazuje komunikat.

3. Warunki otrzymania bezpłatnych leków

Aby pacjent otrzymał leki za darmo, musi spełnić określone warunki, o czym przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli:

  • lek musi znajdować się w wykazach stworzonych w ramach obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego; to preparaty, które są bezpieczne i mają udokumentowaną skuteczność stosowania w obu populacjach (wykaz "18-" oraz "wykaz "65+");
  • wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia;
  • diagnoza schorzenia wskazana przez lekarza zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku (załącznik A1 obwieszczenia refundacyjnego);
  • recepta została wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę uprawnionych do wypisywania recept bezpłatnych;
  • recepta zawiera w odpowiedniej rubryce kod uprawnień dodatkowych pacjenta, czyli DZ dla dzieci oraz S dla osób powyżej 65. roku życia.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze