Trwa ładowanie...

Badanie sugeruje, że większość par decyduje się spać w oddzielnych łóżkach

Avatar placeholder
11.04.2019 11:20
Badanie sugeruje, że większość par decyduje się spać w oddzielnych łóżkach
Badanie sugeruje, że większość par decyduje się spać w oddzielnych łóżkach (123RF)

Ostatnie badania sugerują, że coraz więcej par decyduje się na spanie w osobnych łóżkach.

Dyrektor Ryerson’s Sleep and Depression Laboratory, Colleen Carney powiedziała dla CBC, że aż 30-40 proc. par woli spać w różnych łóżkach. Opiera ona swoje wnioski na obserwacjach jakości snu poczynionych w jej klinice.

Tłumaczy ona, że ta praktyka, choć jest postrzegana przez wielu jako tabu, może faktycznie mieć pozytywny wpływ na relacje w związku.

"Ludzie mówią, że lepiej spać razem, ale gdy tak naprawdę monitorujemy ich mózgi, okazuje się, że ich mózgi nie są w stadium snu głębokiego, ponieważ są oni stale wybudzani przez ruch lub dźwięk" - mówi. "To stwarza wiele problemów".

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Coraz więcej osób żyjących w szczęśliwych związkach decyduje się na spanie w osobnych łóżkach
Coraz więcej osób żyjących w szczęśliwych związkach decyduje się na spanie w osobnych łóżkach (Shutterstock)

Carney dodaje, że taka sytuacja jest czasami nazywana rozwodem sennym i że istnieje potrzeba, aby wyeliminować mylne poglądy na temat ludzi, którzy zdecydowali się spać osobno.

"Myślę, że rozwód senny jest niesprawiedliwym określeniem. Ludzie mogą mieć bardzo dobre i satysfakcjonujące relacje śpiąc osobno. Niektórzy ludzie mogą faktycznie zmierzać do rozwodu, a następnie, gdy śpią osobno, udaje im się znaleźć jakiś sposób, aby się dogadać" - dodała.

Risa i Lance Lee z Halifax, śpią w osobnych łóżkach od prawie 14 lat.

"Spędziłam wiele nocy na podłodze, starając się go nie obudzić" – mówi Risa o swoim doświadczeniu z niepokojem w czasie ciąży. "Wydawało się to na swój sposób śmieszne".

Tymczasem Lance, powiedział, że próbował się nie ruszać i spać na baczność, chcąc zapewnić Risie spokojny sen.

"Było w tym więcej pobudzenia niż czegokolwiek innego" - powiedziała Risa. "Myślę, że to właśnie powodowało napięcie".

Więc Risa wyszła z propozycją, aby zaczęli spać osobno, a Lance zadowoleniem przystał na jej pomysł. Mówili jednak, że ich jedynym wyzwaniem, było pokonanie przekonania społecznego, tego poczucia, że robią coś złego.

Risa podkreśla, że wybór, którego ona i Lance wspólnie dokonali, nie wpłynął na bliskość w ich związku.

ZOBACZ TAKŻE:

"Gdybyśmy byli na drodze do rozwodu, musielibyśmy na niej być już od 15 lat".

Aby mieć dobre relacje z partnerem nie wystarczy tylko spać w jednym łóżku.

Punktem wyjścia powinno być uświadomienie sobie swoich wad i niedociągnięć. Winienie partnera za wszystkie niepowodzenia i nieporozumienia w związku będzie na pewno źródłem kłótni i wpłynie negatywnie na waszą relację.

Partnera należy traktować tak, jak my byśmy chcieli, aby nas traktowano. Jeśli pojawia się problem, dobrze jest o nim porozmawiać. Taka rozmowa przynosi różne skutki, ale szczerość jest zawsze najlepsza.

Jeśli masz problem z wyrażaniem emocji i budowaniem możesz również skorzystać różnych warsztatów i szkoleń, które są teraz popularne w całej Polsce. Dzięki nim możesz odkryć nowe sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach i czerpać z doświadczenia innych ludzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze