Trwa ładowanie...

Bardzo wczesny objaw raka jelit. Coraz częściej atakuje młodych

Avatar placeholder
13.05.2023 13:11
Mało charakterystyczne objawy raka jelita grubego. Koniecznie się zbadaj, jeśli nie ustępują
Mało charakterystyczne objawy raka jelita grubego. Koniecznie się zbadaj, jeśli nie ustępują (Pixabay)

Odczuwasz dyskomfort po jedzeniu, męczą cię biegunki albo nieustannie odczuwasz ból brzucha? Choć te objawy można uznać za niestrawność, w rzeczywistości mogą świadczyć o rozwijających się zmianach nowotworowych.

spis treści

1. Niecharakterystyczne objawy raka jelita grubego

Zespół naukowców Washington University School of Medicine w Saint Louis wskazał, jak może objawiać się rak jelita grubego na wczesnych etapach. Symptomy mogą wydawać się nieoczywiste i występują nawet przez dwa lata przed diagnozą onkologiczną.

Warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez organizm. Co powinno wzbudzić niepokój i skłonić do konsultacji z lekarzem? Na pierwszym miejscu zespół amerykańskich naukowców wskazuje bóle brzucha.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Powracające bóle brzucha i dyskomfort to pierwszy powód do niepokoju. Kolejnym sygnałem wskazującym na nowotwór jest biegunka. Chorzy często skarżą się na uczucie niepełnego wypróżnienia oraz bolesne parcie na stolec.

W przypadku problemów z wypróżnianiem może pojawić się krwawienie z odbytu. Świeża krew w stolcu to również sygnał alarmowy, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Im więcej objawów, tym pilniejsza potrzeba konsultacji z lekarzem.

Problemy w toalecie to główny objaw raka jelita grubego
Problemy w toalecie to główny objaw raka jelita grubego (Pixabay)

Jednym z początkowych objawów nowotworu jelita grubego jest niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Krwawiący guz może wywoływać anemię, której towarzyszy osłabienie i ogólne zmęczenie.

2. Nowotwór, który dotyka coraz młodsze osoby

Naukowcy z Washington University School of Medicine w Saint Louis zauważają również, że występowanie któregokolwiek z objawów zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dolegliwości więc nie należy lekceważyć.

Oczywiście jeśli wyżej wymienione problemy pojawiają się sporadycznie, nie musi to zaraz świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Jeśli jednak dolegliwości mają charakter nawracający i pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, warto szukać pomocy medycznej.

Zespół wysunął swoje wnioski na podstawie analizy danych medycznych ponad 5 tysięcy pacjentów, u których zdiagnozowano raka jelita grubego. Należy też podkreślić, że nowotwór dotyka coraz młodsze osoby, nie jest już domeną starszych pacjentów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze