Trwa ładowanie...

Zwiastują raka jelita grubego. Nigdy nie lekceważ pierwszych objawów

 Patrycja Pupiec
Patrycja Pupiec 08.09.2023 18:40
Niepozorny objaw może wystąpić lata przed diagnozą. Zwiastuje raka jelita grubego
Niepozorny objaw może wystąpić lata przed diagnozą. Zwiastuje raka jelita grubego (Getty Images)

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych wśród Polaków. Cichy zabójca może rozwijać się latami, a jego objawy łatwo przypisać innym stanom chorobowym. Kilka z nich chorzy pomijają szczególnie często, choć mogą pojawiać się długo przed oficjalną diagnozą.

spis treści

1. Objawy, które zwiastują raka jelita grubego

W Polsce zachorowalność na raka jelita grubego systematycznie wzrasta. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem występującym u obu płci.

American Cancer Society wskazuje, że śmiertelność z powodu raka jelita grubego spada od kilku dziesięcioleci w populacji seniorów, a coraz częściej tę diagnozę słyszą osoby znacznie młodsze. Zazwyczaj dowiadują się o chorobie w zaawansowanym stadium, przez co wielu z nich nie ma szansy na w pełni skuteczne leczenie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Świadomość objawów, które mogą być potencjalną oznaką tej choroby nowotworowej, może uratować życie. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że rutynowe badania przesiewowe w diagnostyce raka jelita grubego, takie jak kolonoskopia, są kierowane głównie do osób powyżej 50. roku życia.

Choć istnieje wiele sygnałów, które mogą wskazywać na rozwój raka jelita grubego, często pacjenci je ignorują, myśląc, że stoi za nimi inna przyczyna, jak zaburzenie pracy jelit lub niezdrowa dieta.

Pewne objawy takie jak ból brzucha, krew w stolcu i biegunka mogą wystąpić nawet kilka lat przed zdiagnozowaniem choroby. Według naukowców z Washington University School of Medicine, wystąpienie chociaż jednego z nich, podwaja ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Eksperci zdołali nawet dokładnie wyliczyć, że posiadanie dwóch objawów zwiększa ryzyko raka jelita grubego aż 3,5-krotnie. W przypadku trzech – prawdopodobieństwo wzrasta aż 6,5-krotnie.

2. Z czego bierze się rak jelita grubego?

Naukowcy i lekarze przypominają, że wiele czynników ryzyka rozwoju raka jelita grubego została już poznana. Dobra wiadomość jest taka, że na wiele z nich mamy wpływ i często wiążą się z prowadzonym stylem życia.

Jednym z czynników ryzyka raka jelita grubego jest zespół metaboliczny. Im więcej spełnionych kryteriów zespołu metabolicznego, tym ryzyko jest większe. Kolejnymi czynnikami są palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Rak jelita częściej atakuje także osoby, które mają niską aktywność fizyczną.

Na rozwój tego nowotworu ma wpływ także dieta. Jadłospis ubogi w błonnik i wapń, a za to wysokokaloryczny, obfity w tłuszcze – zwiększa ryzyko raka jelita grubego.

Choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna również sprzyjają rozwojowi tej choroby. Tylko w przypadku pierwszej z nich ryzyko wzrasta 20-krotnie.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze