Bosacka poleca "królową bułek". Wspiera układ trawienny, reguluje cukier
Jakie bułki wybrać na śniadaniowy stół? Warto zdać się na rekomendacje Katarzyny Bosackiej, ekspertki ds. zdrowego odżywania, która przeanalizowała siedem rodzajów popularnych bułek i wskazała palcem te, które zasługują na pozytywną ocenę.
1. Czy warto jeść pieczywo?
Nie ma przeciwwskazań, by osoby zdrowe całkowicie wykluczały pieczywo ze swojego jadłospisu. Niezależnie od rodzaju, bułki mogą być częścią zrównoważonej diety, jeśli są spożywane z umiarem i stanowią uzupełnienie bogatych w składniki odżywcze posiłków. Ważne jest, by traktować je jako jeden z elementów diety, a nie jej główne źródło kalorii. Warto również pamiętać o tym, że bułka bułce nierówna!
2. Bułki, których lepiej unikać
Katarzyna Bosacka na swoim profilu na Instagramie podzieliła się opinią na temat bułek, które powinniśmy omijać. Są to:
Białe bułki choć to tani i powszechny wybór, to jednak nie najlepszy z punktu widzenia wartości odżywczych. Białe bułki pozbawione są pełnowartościowych składników, co czyni je źródłem pustych kalorii i przyczyną niestabilności poziomu cukru we krwi.
Bułki maślane są smaczne, ale kaloryczne. Obfitują w tłuszcz i cukier, nie zawierają (lub prawie nie zawierają) błonnika, a zatem nie sprzyjają prawidłowej pracy układu trawiennego.
Bułki ze sztucznymi dodatkami - polepszacze smaku, konserwanty i barwniki nie są tym, czego potrzebuje nasz organizm!
3. Bułki godne polecenia
Ekspertka poleca cztery inne rodzaje bułek. Są to:
Grahamki to alternatywa dla białych bułek, która jest zarówno smaczna, jak i zdrowa. Dzięki zastosowaniu mąki pełnoziarnistej bułki te są bogate w błonnik oraz witaminy z grupy B.
Bułki orkiszowe - starożytna odmiana pszenicy sprawia, że bułki orkiszowe są bogate w błonnik i składniki odżywcze.
Bułki pełnoziarniste wykonane z mąki z pełnego ziarna, zapewniają długotrwałe uczucie sytości i wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Bułki żytnie na zakwasie to "królowe bułek", które zostały tak nazwane przez Bosacką dzięki swoim niezaprzeczalnym wartościom odżywczym. Korzystnie wpływają na układ trawienny i pomagają w regulacji poziomu glukozy we krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.