Trwa ładowanie...

Chodzą na czworaka. Przyczyną była rzadka wada genetyczna

Dziwny przypadek tureckiej rodziny. Część z nich chodzi na czworaka
Dziwny przypadek tureckiej rodziny. Część z nich chodzi na czworaka (YouTube)

Historia rodziny Ulas przez lata wzbudzała międzynarodową sensację. Do Turcji przyjeżdżali lekarze i naukowcy, by badać, dlaczego członkowie klanu nie są w stanie przyjąć wyprostowanej postawy i chodzą podpierając się rękami. W końcu wyjaśniono tajemniczą zagadkę.

spis treści

1. Ludzie, którzy poruszają się, podpierając rękami

Co najmniej sześcioro członków tureckiej rodziny cierpi na pewną anomalię genetyczną, która powoduje, że poruszają się w dziwny sposób. Nie są w stanie przyjąć wyprostowanej postawy, chodzą na czworaka, ale z wyprostowanymi nogami. Przypadek rodziny mieszkającej na południu Turcji był na tyle intrygujący, że BBC nakręciło o nich dokument zatytułowany "Rodzina, która chodzi na czworakach".

Zobacz film: "Rodzina, która porusza się "niedźwiedzim chodem""

Początkowo podejrzewano, że rodzina jest przykładem "wstecznej ewolucji", ale dość szybko obalono tę tezę. Badania przeprowadzone przez prof. Nicholasa Humphrey wskazywały, że u wszystkich obciążonych dziwnych chodem są obecne zmiany neurologiczne w śródmózgowiu, ale wykluczono je, jako przyczynę dziwnego poruszania się, które opisywano jako "chód niedźwiedzi".

Prof. Humphrey wskazywał, że pewną rolę mogły odegrać również wpływy kulturowe i przyzwyczajenie do takiej postawy od najmłodszych lat, powielane przez pozostałych członków rodziny.

Dziwny przypadek tureckiej rodziny. Część z nich chodzi na czworaka
Dziwny przypadek tureckiej rodziny. Część z nich chodzi na czworaka (FB)

2. Przyczyną wada genetyczna

Zagadkę rodziny Ulas udało się w końcu rozwikłać grupie naukowej z Danii. Odkryli, że cierpią na rzadką chorobę genetyczną CAMRQ i to właśnie ona warunkuje ich specyficzny chód. Przyczyną schorzenia jest mutacja, która zablokowała rozwój części komórek mózgu odpowiedzialnych za utrzymywanie równowagi.

Dzięki pomocy lekarzy i fizjoterapeutów udało się częściowo poprawić sprawność ruchową rodziny Ulas.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze