Ciało pokazuje, że to koniec. Znaków szukaj na kolanach i łokciach
Pracownicy hospicjów doskonale wiedzą, że pewne zachowania i reakcje ciała wskazują, że zbliża się koniec. Niektóre z symptomów widać na skórze. Gdy się pojawią, może to oznaczać, że śmierć nadejdzie przed upływem doby.
1. Jak rozpoznać zbliżającą się śmierć?
Choć dla rodzin chorego nadchodząca śmierć zawsze jest szokiem, to w rzeczywistości świadomość istnienia pewnych symptomów pozwala lepiej przygotować się na odejście bliskiego.
Carol DerSarkissian, lekarz medycyny ratunkowej, dyrektor medyczny w Ezra Health wyjaśnia, że tydzień lub dwa tygodnie przed śmiercią chory może "czuć się nieustannie zmęczony i zdenerwowany tak bardzo, że nie opuszcza łóżka".
Dodatkowo może czuć dezorientację, mieć problemy z rozróżnieniem pory dnia czy nocy, a nawet doświadczać omamów. Osoby pracujące w hospicjach zwracają uwagę, że przed śmiercią pacjenci często wyciągają ręce i mówią do siebie, zupełnie tak, jakby kontaktowały się z kimś.
U osób u progu śmierci obserwuje się także spadek temperatury ciała, zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca. Przed śmiercią chorzy odmawiają posiłków i nie chcą pić, a także tracą zainteresowanie otaczającym ich światem. Im bliżej końca, tym człowiek staje się coraz bardziej senny i osłabiony. Oddech się spłyca, mogą nasilać się dolegliwości bólowe, puls staje się nitkowaty, pojawiają się nawet okresy bezdechu.
2. Ciało pokazuje, że koniec jest blisko
Wśród oznak zbliżającej się śmierci wymienić należy także te widoczne na twarzy. Rysy stają się wyostrzone, skóra blednie, cera staje się poszarzała. Z kolei palce u rąk i stóp robią się sinawe, mogą się nawet pojawić plamy opadowe, czyli sinoczerwone przebarwienia na nogach i na plecach w okolicy krzyżowej. To skutek mniej wydolnego układu krążenia. Przed śmiercią na skórze mogą pojawić się również inne oznaki: to charakterystyczne plamy przypominające cętki, które uwidaczniają się na łokciach i kolanach, a także stopach.
Zmiany skórne często pojawiają się na krótko przed śmiercią - nawet 24 godziny przed odejściem chorego. W tym czasie alarmowymi symptomami są również:
- łzawienie oczu lub szkliste spojrzenie,
- zaburzenia rytmu serca,
- przerywany, chrapliwy oddech,
- utrata przytomności,
- rozluźnienie mięśni twarzy,
- coraz krótsze okresy czuwania.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.