Ból żebra przy dotyku – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ból żebra przy dotyku to najczęściej skutek urazu: złamania, pęknięcia czy stłuczenia żeber. Bywa także symptomem wielu nieprawidłowości i chorób. To dlatego dyskomfortu, który ma negatywny wpływ na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie nie można lekceważyć. Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości? Jak to leczyć?
1. Co oznacza ból żebra przy dotyku?
Ból żebra przy dotyku pojawia się w wielu sytuacjach, z bardzo różnych przyczyn. Może być związany z urazem, ale i wynikać z zapalenia chrząstek międzyżebrowych, schorzeń mięśni czy nerwów, zwyrodnienia kręgosłupa, zaburzeń układu pokarmowego, a także infekcji układu oddechowego, którym towarzyszy uciążliwy kaszel.
Dolegliwości mogą mieć zmienne nasilenie i charakter. Bywają ostre, nagłe i krótkotrwałe, ale i przewlekłe, utrzymujące się dłuższy czas. Mogą być łagodne, ale i tak dokuczliwe, że utrudniają bądź uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.
2. Najczęstsze przyczyny bólu żebra przy dotyku
Częstą przyczyną bólu żeber przy dotyku jest uszkodzenie żeber, do którego dochodzi wskutek tępego urazu klatki piersiowej i może świadczyć o stłuczeniu, złamaniu czy pęknięciu żeber. Wówczas dolegliwości są bardzo silne.
Pod palcami można wyczuć charakterystyczne trzeszczenia. Mogą również pojawić się problemy z nabieraniem powietrza. Typowe jest, że ból nasila się podczas wykonywania ruchów, a także oddychania i kaszlu. Ból może pojawić się od razu bądź dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od wypadku.
Ból żeber przy dotyku może być objawem zapalenia stawów mostkowo-żebrowych, mostkowo-obojczykowych lub połączeń części chrzęstnej z kostną. Wówczas rozpoznaje się zespół Tietz. Jego objawem jest nie tylko gniotący ból żeber przy oddychaniu i poruszaniu się, ale i obrzmienie nasad chrząstek mostkowych.
Ból żeber, który nasila się podczas dotyku, może być spowodowany nadwyrężeniem mięśni międzyżebrowych, ale i półpaścem. To choroba, którą wywołuje wirus ospy wietrznej i półpaśca.
Jej objawem są zmiany skórne, to jest pęcherzyki surowicze zlokalizowane na tułowiu, właśnie w okolicy żeber. Towarzyszy im silny ból, obserwuje się także obrzęk i zaczerwienienie okolicznych tkanek.
Najczęstszą okolicznością odpowiadającą za ból żeber po prawej stronie przy dotykaniu są problemy z wątrobą. Ostry ból może świadczyć o poważnej infekcji, zapaleniu narządu lub chorobie (takiej jak zakrzepica żył wątrobowych, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby). Uczucie napięcia pod prawym żebrem, to jest w miejscu, gdzie zlokalizowana jest wątroba, może być jednym z wczesnych objawów raka organu.
Ból żeber po lewej stronie, który pojawia się podczas jedzenia lub tuż po nim może wskazywać na problemy z trzustką, ale i stan zapalny jajników czy zapalenie przydatków macicy u kobiet.
Ból pod żebrami często pojawia się w ciąży. Zwykle jest przejawem podnoszenia się dna macicy, a także wzrastania płodu, który uciska narządy w jamie brzusznej. Ból żeber i pleców (także promieniujące spod żebra do pleców) może być wynikiem dyskopatii.
3. Diagnostyka i leczenie bólu żeber
Gdy ból żeber przy dotyku pojawia się po urazie, towarzyszą mu zmiany wskazujące na półpasiec, dolegliwości są bardzo silne, nie ustępują po kilku dniach bądź towarzyszą im jakiekolwiek dolegliwości, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
Najważniejsze jest ustalenie przyczyny dolegliwości, ponieważ od tego zależy sposób leczenia. To z kolei nie tylko pozwala na złagodzenie dolegliwości, ale i zapobiega powikłaniom.
Na przykład złamanie żeber może prowadzić do uszkodzenia miąższu płuc i odmy. Najczęstszymi powikłaniami są zaburzenia neuralgiczne, takie jak świąd, parestezje czy bolesne odczucia, które utrzymują się przez długi czas po wystąpieniu wysypki.
Ból żeber od kręgosłupa jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą - neurologiem, chiruegiem lub fizjoterapeutą. W diagnostyce bólu żeber kluczowy jest wywiad lekarski oraz badanie fizykalne.
W zależności od podejrzewanej przyczyny bólu, lekarz może skierować pacjenta na badania laboratoryjne czy na badania obrazowe. To RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowej (np. z podaniem środka kontrastującego), elektrokardiografia (EKG) lub elektrokardiografia wysiłkowej.
Co na ból żeber? Leczenie zależy od tego, co jest przyczyną dolegliwości. W łagodzeniu bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu można zastosować leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
W poważniejszych przypadkach lekarz może zdecydować o konieczności stosowania silniejszych leków (np. opioidów). Niekiedy konieczne jest leczenie choroby podstawowej (np. półpasiec).
Terapia nie zawsze jest konieczna. Na przykład ból żeber przy kaszlu powinien wyciszyć się samoistnie. W pozostałych przypadkach działania zależą od podłoża problemu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.