Trwa ładowanie...

Cierpi co trzeci Polak. Może zniszczyć serce, doprowadzić do udaru

Avatar placeholder
03.02.2024 10:44
Przerost lewej komory serca, miażdżyca, niewydolność nerek, pogorszenie widzenia – to konsekwencje choroby, która ma co trzeci Polak
Przerost lewej komory serca, miażdżyca, niewydolność nerek, pogorszenie widzenia – to konsekwencje choroby, która ma co trzeci Polak (Getty Images)

Z nadciśnieniem tętniczym boryka się już co trzeci Polak. Schorzenie może rozwijać się latami, często po cichu. Nawet jeśli organizm wysyła pewne alarmujące sygnały, często są one bagatelizowane. Niestety, skutki zaniechania leczenia są przerażające.

spis treści

1. Czynniki ryzyka nadciśnienia

Nadciśnienie może mieć złożone przyczyny, ale do najważniejszych czynników ryzyka należą, poza czynnikami genetycznymi, nadmierne spożywanie soli, brak aktywności fizycznej, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz chroniczny stres.

2. Objawy i skutki nadciśnienia

Choć nadciśnienie często przebiega bez wyraźnych symptomów, w niektórych przypadkach mogą pojawić się jednak bóle głowy, zawroty, zamazane widzenie i problemy z oddychaniem. Te symptomy mogą sygnalizować już późny etap choroby – ten, w którym narządy wewnętrzne są już uszkodzone.

Zobacz film: "Morsowanie. Jak zacząć i na co zwrócić uwagę?"

Należy jednak pamiętać, że prawidłowość naszego ciśnienia powinniśmy sprawdzać regularnie, bez czekania na pojawienie się problemów zdrowotnych. Nieleczona choroba może bowiem prowadzić do poważnych komplikacji – m.in. do przerostu lewej komory serca, miażdżycy, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności nerek oraz retinopatii ciśnieniowej, która w skrajnych przypadkach może skutkować utratą wzroku.

3. Prawidłowe ciśnienie tętnicze

Optymalne wartości ciśnienia tętniczego różnią się w zależności od wieku:

  • poniżej 65 lat – 120-129/70-79 mmHg;
  • 65-80 lat – 130-139/70-79 mmHg;
  • powyżej 80 lat – 130-149/70-79 mmHg.

4. Dieta i aktywność fizyczna w kontroli nadciśnienia

Badania wykazały, że regularne spożywanie soku z buraków przez okres od 2 do 56 dni może obniżać ciśnienie tętnicze skurczowe średnio o 3,55 mmHg i ciśnienie rozkurczowe o 1,32 mmHg. Efekt ten jest obserwowany zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i u tych z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Poza burakami, warto włączyć do swojej diety pestki dyni, marchewki, pomidory, szpinak i brokuły. Należy jednak pamiętać, że nadciśnienie tętnicze wymaga ciągłej uwagi i kompleksowego podejścia, które poza dietą obejmuje również aktywność fizyczną i odpowiednie leczenie.

Regularne kontrole i świadomy styl życia mogą znacząco zredukować ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze