Trwa ładowanie...

Cierpi nawet 6 mln Polaków. Przyjmowane leki wywołują inny problem

 Paula Komendarczuk
16.05.2024 12:58
Cierpisz na refluks? Leki na żołądek mogą powodować migreny
Cierpisz na refluks? Leki na żołądek mogą powodować migreny (Getty Images / Facebook)

Szacuje się, że w Polsce na refluks żołądkowo-przełykowy cierpi nawet 6 milionów osób. Większość z nich codziennie rano zażywa inhibitory pompy protonowej, czyli leki zobojętniające kwas żołądkowy. Okazuje się, że preparaty IPP mogą być przyczyną migreny i silnego bólu głowy.

spis treści

1. Nowe badanie

Naukowcy zebrali dane od 1818 dorosłych, którzy w latach 1999-2004 wzięli udział w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey.

Badanie skupiało się na preparatach na receptę, ale leki IPP, są również dostępne bez recepty, choć w niższych dawkach. W ankietach pytano o stosowane preparaty, jak również o występowanie migreny lub silnego bólu głowy w ciągu trzech miesięcy od zażycia leku.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały leków na refluks żołądkowy, u pacjentów zażywających H2RA i generyczne leki zobojętniające sok żołądkowy ryzyko wystąpienia migreny lub silnego bólu głowy było odpowiednio o 40 i 30 proc. wyższe. U uczestników stosujących IPP ryzyko migreny było zwiększone aż o 70 proc.

2. Migrena i refluks

Naukowcy wciąż odkrywają związek między refluksem żołądkowym a migreną. Medhat Mikhael, lekarz medycyny, specjalista leczenia bólu w MemorialCare Orange Coast Medical Center in Fountain Valley w Kalifornii, zasugerował, że IPP mogą powodować migrenę, ponieważ ich działanie hamujące wydzielanie kwasu zakłóca wchłanianie składników odżywczych, takich jak magnez, którego niski poziom jest powiązany z bólami głowy.

Jest również możliwe, że osoby chore na refluks żołądkowy są po prostu bardziej podatne na migreny, niezależnie od tego, czy przyjmują środki zobojętniające sok żołądkowy.

Mikhaela w rozmowie z "Health" stwierdził, że refluks może wywołać migrenę poprzez "kaskadową reakcję zapalną, która rozpoczyna się na poziomie przewodu pokarmowego" i pobudzenie centralnego układu nerwowego.

Stres może również wyjaśniać potencjalny związek między tymi schorzeniami.

- Od pacjentów doświadczających zwiększonego stresu życiowego można oczekiwać, że w odpowiedzi na stres będą wytwarzać więcej kwasu, co obserwuję w praktyce klinicznej. U pacjentów ze zwiększonym stresem życiowym można również spodziewać się częstszych bólów głowy - powiedział w rozmowie z "Health" Clifford Segil, neurolog z Providence Saint John’s Health Center w Kalifornii.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze