Trwa ładowanie...

Cierpisz na bezsenność? Ważny narząd może nieprawidłowo pracować

Avatar placeholder
22.05.2024 13:05
Objawy chorej tarczycy możesz zobaczyć w nocy
Objawy chorej tarczycy możesz zobaczyć w nocy (Getty Images)

W Polsce choroby tarczycy, takie jak nadczynność czy niedoczynność, dotykają milionów ludzi, z czego znaczna część to kobiety. Objawy mogą być różnorodne – od przewlekłego zmęczenia, problemów ze snem, nagłego przyrostu lub utraty masy ciała, po problemy z włosami i skórą. Jednym z symptomów zwiastujących problemy z tarczycą jest również bezsenność.

spis treści

1. Funkcje tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w dolnej części szyi, mający ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Główne zadania tarczycy obejmują produkcję i wydzielanie hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te wpływają na wiele istotnych procesów w ludzkim organizmie. Regulują metabolizm, temperaturę ciała, ciśnieni krwii, jak również pracę układu nerwowego w tym mózgu. Dlatego tak istotne jest, aby ten narząd pracował prawidłowo.

Niestety symptomy chorej tarczycy są często subtelne i łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Oto kilka z najczęstszych objawów, na które warto zwrócić uwagę.

2. Wypadanie włosów

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

Nadmiaru hormonów wpływa na metabolizm komórek mieszków włosowych, powodując przyspieszenie cyklu życia włosów. W rezultacie włosy szybciej przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku, co skutkuje ich wypadaniem. Ponadto, nadmierna stymulacja układu nerwowego i przemiany materii skutkuje tym, że organizm nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich składników odżywczych do mieszków włosowych, co osłabia włosy i zwiększa ich skłonność do wypadania.

3. Niepłodność lub poronienia

Jeśli doświadczyłaś poronień lub masz problemy z zajściem w ciążę bez wcześniejszych rodzinnych predyspozycji, warto zbadać tarczycę. Niski poziom hormonów zakłóca cykl owulacyjny i może zwiększać ryzyko poronień. Konsultacja ze specjalistą oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia mogą pomóc rozwiązać ten problem.

4. Nadmierne pocenie się

Nadmiar hormonów tarczycy stymuluje metabolizm oraz układ nerwowy, co może zwiększać aktywność gruczołów potowych. W efekcie osoby z nadczynnością tarczycy odczuwają nieustanne uczucie gorąca. Ich ciało zaczyna intensywnie się pocić, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

5. Nagły przyrost masy ciała

Jeśli nie wprowadzałaś żadnych zmian w swojej diecie, a mimo to przytyłaś, może to oznaczać problemy z tarczycą. Niedoczynność powoduje spadek poziomu hormonów, co z kolei spowalnia metabolizm i prowadzi do przybierania na wadze.

6. Nagła utrata masy ciała

Tak samo jak przyrost masy ciała, nagła utrata wagi może być objawem chorej tarczycy. Nadczynność tego narządu zwiększa zużycie kalorii. Choć wiele kobiet może uznawać to za korzystny efekt, jest to bardzo niebezpieczny objaw.

7. Bezsenność

Nadczynność tarczycy prowadzi do bezsenności z powodu nadmiaru hormonów T3 i T4, które przyspieszają metabolizm i nadmiernie pobudzają układ nerwowy. To z kolei powoduje trudności z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu. Nadmiar hormonów stymuluje centralny układ nerwowy, co prowadzi do nadpobudliwości, lęków i niepokoju, a to z kolei utrudnia relaks i spokojny sen.

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze