Trwa ładowanie...

Co warto wiedzieć o NTM i jak sobie z nim radzić?

Avatar placeholder
25.02.2020 15:48
Co warto wiedzieć o NTM i jak sobie z nim radzić?
Co warto wiedzieć o NTM i jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu (NTM), czyli tak zwana inkontynencja, to problem, którego doświadcza ¼ Polek (U.S. Census Bureau, International Data Base). Mimo iż dolegliwość ta jest powszechna, nadal niewiele osób mówi o niej lekarzowi czy rozmawia na jej temat ze swoimi bliskimi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny NTM i w jaki sposób można zapobiegać jego objawom, zapoznaj się z informacjami przygotowanymi przez ekspertów z dziedziny urologii.

spis treści

1. Czym jest nietrzymanie moczu?

Inkontynencja to przypadłość objawiająca się niekontrolowanymi wyciekami moczu podczas wykonywania czynności wymagających napięcia mięśni brzucha. Popuszczanie moczu może mieć miejsce w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń ruchowych. Wtedy jest to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wyróżnia się również inne postaci inkontynencji:

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"
  • nietrzymanie moczu sytuacyjne – na przykład w czasie odbywania stosunku płciowego,
  • naglące nietrzymanie moczu – kiedy wyciek moczu jest wynikiem silnego parcia na pęcherz moczowy,
  • mieszane nietrzymanie moczu – połączenie wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Najczęściej przyczyną inkontynencji jest osłabienie tzw. mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, które otaczają i podtrzymują cewkę moczową oraz pęcherz. Osłabienie tej partii mięśni następuje zwykle po porodzie oraz w okresie menopauzy, gdyż właśnie wtedy spada poziom estrogenu – hormonu wpływającego na funkcjonowanie mięśni brzucha. Nietrzymanie moczu może pojawić się również na skutek palenia papierosów, nadwagi lub spożywania nadmiernej ilości kofeiny.

2. Profilaktyka inkontynencji

Wiele osób zastanawia się, czy poprzez dietę mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Mimo iż kwestia żywienia jest często pomijana w dyskusjach na temat inkontynencji, to jednak należy pamiętać, że utrzymywanie prawidłowej wagi ma duże znaczenie w zapobieganiu NTM. Osoby z nadwagą mogą doświadczać zwiększonego obciążenia mięśni brzucha oraz mięśni dna miednicy, a taki stan sprzyja wystąpieniu niekontrolowanych wycieków moczu. Jeśli więc nie chcesz zmagać się z tym problemem, zadbaj o swoją wagę. Ogranicz również spożycie alkoholu, kawy i herbaty. Są to płyny o działaniu moczopędnym, które dodatkowo mogą podrażniać delikatny pęcherz moczowy. Niewskazane są także napoje gazowane.

W profilaktyce inkontynencji zaleca się również rzucenie palenia. Dym tytoniowy podrażnia drogi oddechowe, powodując częsty, uporczywy kaszel. W czasie kasłania może dochodzić do wycieków moczu, dlatego warto pożegnać nałóg papierosowy możliwie szybko.

3. Najlepsze produkty na NTM

Uciążliwe objawy nietrzymania moczu utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego warto mieć sprzymierzeńca w postaci specjalnych wkładek anatomicznych lub pieluchomajtek. Dobór produktu powinien być podyktowany stopniem natężenia dolegliwości i trybem życia – w razie potrzeby warto zasięgnąć opinii lekarza.

Średnia lub ciężka postać dolegliwości przy aktywnym trybie życia wymaga optymalnego rozwiązania – majtek chłonnych. Są one niewidoczne pod ubraniem, można nosić je tak samo jak zwykłą bieliznę i z łatwością zmieniać poza domem. Z kolei z myślą o osobach leżących opracowano pieluchomajtki z tradycyjnymi zapięciami po bokach i specjalną, oddychającą powłoką.

Produkty, takie jak podkłady, wkładki anatomiczne, pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki, podlegają refundacji. O produkty refundowane mogą ubiegać się wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne.

4. Gdzie uzyskać poradę na temat inkontynencji?

Po wystąpieniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadza wywiad lekarski i w razie potrzeby zleca podstawowe badania diagnostyczne (np. badanie ogólne moczu, posiew moczu, próbę kaszlową, USG przezbrzuszne). Aby przygotować się do rozmowy z lekarzem, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania lub otrzymać wsparcie psychologiczne przy NTM, można skorzystać z bezpłatnej infolinii TENA. W każdą pierwszą środę miesiąca odbywają się konsultacje telefoniczne prowadzone przez pielęgniarkę urologiczną oraz psychologa. Psycholog odpowiada na pytania od 9.00 do 13.00, a pielęgniarka urologiczna od 16.00 do 20.00.

5. Aktywność fizyczna a NTM

Nadmiernie intensywny wysiłek może mieć niepożądane skutki w postaci nietrzymania moczu. Gdy przeciążamy organizm, ucisk przepony na brzuch powoduje wzrost ciśnienia. Jeśli jest ono wyższe niż ciśnienie obecne w cewce moczowej, może dojść do wycieku moczu. Zjawisko to tłumaczy, dlaczego z inkontynencją zmaga się tak wiele kobiet pracujących fizycznie. Dlatego należy wykonywać ćwiczenia odpowiednio dostosowane do potrzeb organizmu. Na przykład dzięki wzmacnianiu mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla) można złagodzić pierwsze objawy inkontynencji lub zupełnie się ich pozbyć. Ćwiczenia te są bezpieczne i można wykonywać je w każdym wieku. Bezpłatną płytę z ćwiczeniami można zamówić na www.TENA.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze