Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega. COVID daje nowy objaw, bardzo dotkliwy

 Karolina Rozmus
30.11.2023 14:49
Nie tylko gorączka i kaszel. Objaw w ustach, który może wskazywać na COVID
Nie tylko gorączka i kaszel. Objaw w ustach, który może wskazywać na COVID (Getty Images)

Od początku pandemii wirus SARS-CoV-2 ewoluował, a wraz z nim zmieniały się symptomy typowe dla COVID-19. Choć najnowsi potomkowie Omikronu wciąż najczęściej dają objawy przeziębieniowe, to zdaniem eksperta spektrum dolegliwości może być znacznie szersze.

spis treści

1. Jakie objawy dają nowe warianty koronawirusa?

Pirola i Eris to dwa subwarianty, które od miesięcy dominują na niemal całym świecie, ale coraz więcej mówi się o pochodzących od Piroli kolejnych podwariantach określanych jako HV.1 i JN.1.

Ten ostatni został niedawno wykryty w Wielkiej Brytanii, USA, Islandii, Portugalii i Hiszpanii. Wszystkie łączy typowy dla podstawowego wariantu Omikron zestaw dolegliwości tj. jak ból gardła, chrypka i kaszel, bóle głowy i bóle mięśniowe oraz uczucie rozbicia, a także katar. Eksperci nie mają wątpliwości, że najczęściej COVID-19 przechodzimy teraz jak przeziębienie, choć dla grup obciążonych nawet ten łagodny wariant, za jaki uchodzi Omikron, może stanowić zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia.

Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"
Omikron najczęściej daje objawy typowe dla przeziębienia
Omikron najczęściej daje objawy typowe dla przeziębienia (Pixabay)

Dr Johannes Uys, lekarz pierwszego kontaktu z Broadgate General Practice w Londynie, zwraca jednak uwagę, że COVID może niezależnie od wariantu dawać również mniej typowe dolegliwości. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiało się wiele doniesień m.in. na temat objawów żołądkowo-jelitowych w przebiegu infekcji, zapalenia spojówek czy zmian skórnych.

2. "Covidowy język"

Naukowcy z Hospital Universitario La Paz w Madrycie odkryli też, że nawet 25 proc. zakażonych skarży się na afty, nalot w jamie ustnej czy owrzodzenia języka, tzw. covidowy język.

To właśnie na ten objaw wskazuje dr Uys, mówiąc, że każdy z wariantów COVID w zależności od osobniczej reakcji pacjenta może wywoływać stany zapalne w jamie ustnej.

Towarzyszą im dolegliwości takie jak:

  • obrzęk i ból języka,
  • zaczerwienienie,
  • pieczenie języka,
  • biały nalot na języku.

- Wiele osób traci smak i odczuwa odrętwienie – mówi ekspert w rozmowie z Express.co.uk. - Może to niekiedy prowadzić do powstawania guzków i owrzodzeń, które mogą wymagać osobnego leczenia.

Inne objawy, jakie wskazywali uczestnicy badania prof. Tima Spectora, tj. ZOE Covid Study App, to suchość w jamie ustnej, pleśniawki, tzw. język geograficzny, a także owrzodzenia wewnętrznej powierzchni jamy ustnej i warg.

Dr Uys wyjaśnia, że istnieje co najmniej kilka wytłumaczeń dla tak nietypowych objawów COVID. Wśród nich wymienia się specyficzną reakcję układu immunologicznego na SARS-CoV-2 czy dużą liczbę receptorów ACE w jamie ustnej.

- "Covidowy język" może być wynikiem przyczepienia się wirusa do receptorów i przedostawania się do komórek – mówi lekarz rodzinny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze