Trwa ładowanie...

Koronawirus: Czy płukanie nosa wodą morską pokona zabójczego wirusa z Chin?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
27.03.2020 16:54
Woda morska nie pomoże w walce z koronawirusem
Woda morska nie pomoże w walce z koronawirusem (iStock)

Woda z solą bywa pomocna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W mediach społecznościowych pojawiły się też informacje, że może ona pomóc w walce z koronawirusem. Brytyjscy eksperci National Health Service nie mają wątpliwości: To mit.

1. Koronawirus w Polsce. Metody zapobiegające zakażeniu

Z półek sklepowych znikają mydło i środki do dezynfekcji rąk, a z aptek maseczki. To rzeczywistość nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Lekarze uspokajają tłumacząc, że nie ma powodów do panik, ale w społeczeństwie czuć niepokój.

Ludzie szukają rad, które pomogą im ustrzec się przed zakażeniem wirusem. W mediach społecznościowych błyskawicznie rozchodzą się informacje z radami, co pomoże w walce z trudnym przeciwnikiem. Część z nich, jak ostrzegają specjaliści, to zwykłe bujdy. Warto więc zachować czujność i stosować się do zaleceń, które rekomendują eksperci.

2. Woda morska w walce z koronawirusem

Istnieje kilka mitów na temat środków, które mogą pomóc w ochronie przed zarażeniem koronawirusem.

Zobacz film: "Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają"

Jednym z nich jest płukanie nosa wodą morską. Część zwolenników tej profilaktyki tłumaczy, że skoro roztwór wody z solą jest pomocny w walce z przeziębieniem, warto skorzystać z jego właściwości w przypadku walki z koronawirusem. Brytyjski National Health Service, czyli odpowiednik naszego Ministerstwa Zdrowia oficjalnie obala ten mit. Jak informuje NHS: "Nie ma dowodów na to, że regularne płukanie nosa wodą morską chroni przed koronawirusem".

"Żadne obecne ustalenia nie sugerują, że woda z solą może zabić nowego koronawirusa" - potwierdził w rozmowie z CTV News Zhong Nanshan, światowy autorytet w dziedzinie epidemiologii i pulmonologii.

3. Mity dotyczące walki z koronawirusem

Polski rząd stara się studzić napięcie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa. Eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą bronią jest wiedza i higiena.

Mity dotyczące koronawirusa:

Noszenie maski chroni przed zarażeniem: WHO podkreśla, że nie ma potrzeby, żeby osoby zdrowe nosiły maseczki. Co ważne, jeżeli już decydujemy się je nosić pamiętajmy, że są one jednorazowego użytku.

Zagrożone są tylko osoby starsze: Osoby powyżej 60 lat i cierpiące na przewlekłe choroby są bardziej podatne na ciężki przebieg choroby, ale każdy może zostać zarażony.

Letni upał zabije wirusa: Wyższe temperatury mogą spowodować, że wirus będzie krócej utrzymywać się w naszym otoczeniu, może to oznaczać spadek liczby zakażonych, ale zdaniem naukowców nie zatrzyma to całkowicie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Koronawirus jest dziełem człowieka: Naukowcy z całego świata odrzucili tę teorię.

Wirus może się przenosić za pośrednictwem paczek: List lub paczka z Chin nie narazi cię na zarażenie wirusem, ponieważ wirus na przedmiotach lub powierzchniach nie utrzymuje się wystarczająco długo przy życiu.

Dzieci nie mogą zarazić się koronawirusem: Wiek nie ma znaczenia. Koronawirusem mogą się zarazić ludzie w każdym wieku. U dzieci choroba przebiega po prostu łagodniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze