Trwa ładowanie...

Czym popijać leki?

Avatar placeholder
13.06.2023 10:19
Czym popijać leki?
Czym popijać leki? (iStock)

Farmaceuci przypominają: zwracajmy uwagę na to, czym popijamy leki. Istotny jest nie tylko rodzaj płynu, ale również jego ilość. W zależności od płynu można bowiem zmniejszyć lub zwiększyć skuteczność farmaceutyku…

spis treści

1. Odpowiednia ilość płynu

Ilość płynu przyjętego po spożyciu leku znacząco wpływa na jego stężenie w organizmie. Leki dzielą się na dobrze i słabo rozpuszczalne w wodzie. W przypadku tych pierwszych wystarczy wypić ok. 20 ml płynu. Jeśli zaś przyjmujemy farmaceutyki trudno rozpuszczalne w wodzie, jak na przykład antybiotyki na bazie amoksycyliny lub erytromycyny, czy kwas acetylosalicylowy, wypić powinniśmy całą szklankę. Ze względu na to, że zazwyczaj nie znamy stopnia rozpuszczalności danego leku, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest popicie go około ¾ szklanki.

2. Popijanie leków wodą

Leki powinno się popijać wodą, jednakże nie z kranu, ani mineralną. Najlepsza jest zwykła, przegotowana. Dzięki temu unikamy substancji, które wchodząc w interakcje ze składnikami leku mogą zmniejszać ich aktywność i wchłanianie.

3. Popijanie leków sokami i napojami

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niewskazane jest popijanie leków sokami lub napojami. Ze względu na kwaśny odczyn, utrudniają one wchłanianie substancji aktywnej farmaceutyku. Na popijanie sokami najgorzej reagują leki, takie jak: fluorouracyl, erytromycyna, metotreksat, ampicylina czy penicylina. Dodatkowo niektóre soki zawierają flawonoidy, które w połączeniu ze składnikami leków mogą dawać skutki uboczne. Szczególnie niebezpieczne może się okazać popijanie leków przeciwhistaminowych sokiem grejpfrutowym, gdyż może to doprowadzić do zaburzenia rytmu serca.

4. Popijanie leków kawą i herbatą

Kawa i herbata zawierają garbniki, których działanie na leki jest szczególnie niekorzystne. Prowadzą one do obniżenia wchłaniania alkaloidów i osłabienia skuteczności działania neuroleptyków. Poza tym łączenie teofiliny z kofeiną pochodzącą z kawy, coli lub napojów energetyzujących może prowadzić do bólów głowy, skurczów mięśni, pobudzenia psychoruchowego, zaburzeń snu, uczucia niepokoju i tachykardii. Nie zaleca się również popijania leków mlekiem, gdyż zawarty w nim wapń nie sprzyja ich wchłanianiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze