Trwa ładowanie...

Dania i Norwegia wycofują szczepionkę AstraZeneca

Duńska Agencja Leków ogłosiła, że wycofuje stosowanie szczepionki koncernu AstraZeneca na terenie Danii. Dzień później norweski Narodowy Instytut Zdrowia również podjął decyzję o całkowitej rezygnacji z tej szczepionki.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Kontrowersje wokół szczepionki

Dania jako pierwszy kraj w Europie zrezygnowała ze szczepionki AstraZeneca. Następnego dnia Narodowy Instytut Zdrowia poinformował, że Norwegia także zaprzestaje stosowania tej szczepionki przeciwko COVID-19.

”Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków. Uważamy, że szczepionka AstraZeneki ma więcej zalet niż wad. Jednak biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki” - powiedziała na konferencji prasowej Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

Tego samego zdania jest Soeren Brostroem dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia, który oświadczył, że w Danii dostępne są także inne szczepionki przeciwko COVID-19, a pandemia jest pod kontrolą.

11 marca 2021 roku norweskie władze sanitarne zadecydowały wstrzymać szczepienia preparatem firmy AstraZeneca na terenie Norwegii. 18 marca Szpital Uniwersytecki w Oslo oświadczył, że szczepienie AstrąZeneką powoduje zakrzepy krwi.

Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, oznajmił, że norwescy specjaliści mają obecnie szerszą wiedzę na temat związku z rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi i szczepieniem AstraZeneca niż wtedy, gdy w marcu szczepionka została tymczasowo wstrzymana.

Dodał również, że w oparciu o tę wiedzę zaleca ostatecznie wycofać szczepionkę AstraZeneca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza