Trwa ładowanie...

Dewastuje mózg. "Najstraszniejsza rzecz, jaką widzę jako neurolog"

Avatar placeholder
17.08.2024 13:43
Neurolożka wskazuje najgorszy dla mózgu nawyk. Prowadzi do demencji i niszczy neurony
Neurolożka wskazuje najgorszy dla mózgu nawyk. Prowadzi do demencji i niszczy neurony (Getty Images / Instagram)

Wiele codziennych nawyków ma niszczycielski wpływ na nasz mózg. Z niektórych z nich często nawet nie zdajemy sobie sprawy, a inne wydają nam się kompletnie niezwiązane z kondycją umysłową.

spis treści

1. Fatalny nawyk dla mózgu

Dr Kim Johnson Hatchett to neurolożka z wieloletnim stażem. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą i regularnie udziela porad, które mogą pomóc zadbać o układ nerwowy oraz funkcjonowanie mózgu.

W jednym z niedawnych nagrań podzieliła się rzeczą, która bardzo ją martwi. Wskazuje, jak fatalny wpływ na kondycję umysłową ma powszechny nawyk. Większość ludzi nawet ze sobą nie łączy tych dwóch kwestii.

- Najstraszniejszą rzeczą, jaką widzę jako neurolog, jest stopniowe osłabienie społeczeństwa, mam tutaj na myśli osłabienie mięśni - zauważa lekarka w swoim nagraniu na TikToku.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Ekspert podkreśla, że nasza forma fizyczna jest ściśle powiązana ze zdrowiem mózgu. Brak mobilności i słabe mięśnie mają negatywny wpływ na układ nerwowy. Rezygnacja z ćwiczeń poważnie odbija się nie tylko na naszej sylwetce.

@drkimneurodoc #neurology #neurologytiktok #scariest #doctormom #wakeup ♬ original sound - DrKimNeuroDoc

2. Wspieraj funkcje poznawcze

Choć dr Hatchett zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób nie ma czasu na regularne ćwiczenia, radzi, by każdego dnia szukać okazji do wysiłku fizycznego. Wyjaśnia też, dlaczego ma to tak ogromny wpływ na nasz mózg.

- Za każdym razem, gdy ćwiczysz, wydzielasz czynnik wzrostu nerwów, peptyd zaangażowany w regulację neuronów w mózgu. Może on również wspierać mielinę, neuroprotekcyjną osłonkę, która pomaga włóknom nerwowym szybko i wydajnie przesyłać impulsy elektryczne i może ulegać degeneracji z wiekiem - tłumaczy w nagraniu.

Nawet odrobina codziennego ruchu zmniejsza ryzyko demencji i wspiera funkcje poznawcze. Neurolożka zaleca spacery i znalezienie momentu w ciągu dnia na ćwiczenia. Wystarczy kilka minut, by mózg działał jak komputer.

- Jeśli chcesz zachować swoją mobilność i zdolności poznawcze, jedną z inwestycji, jaką możesz poczynić, jest codzienne ćwiczenie i używanie mięśni. Masz większą kontrolę nad procesem starzenia, niż myślisz. Osłabienie wraz z wiekiem nie jest nieuniknione, a regularne ćwiczenia i treningi siłowe ostatecznie przyniosą korzyści - podsumowuje.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze