Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na ból głowy?
Raport opublikowany w tym tygodniu wykazał, że kobiety na ogół dwukrotnie częściej cierpią na ból głowy niż mężczyźni. Ponadto w ciągu swojego życia doświadczają one bólu o różnych źródłach. Dlaczego pod tym względem tak bardzo różnią się od mężczyzn?
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Münster w Niemczech wykazało, że seks może powstrzymywać ból głowy. Ponad połowa osób badanych, które cierpiały na migrenę, doświadczały poprawy po stosunku. Naukowcy sugerują, że dzieje się to za sprawą uwalnianych endorfin.
Istnieją jednak rodzaje dolegliwości, które rozwijają się podczas seksu. Niektóre kobiety doznają pulsującego bólu głowy, który rozpoczyna się wraz z rosnącym podniecieniom lub podczas orgazmu i może potrwać do 24 godzin.
„Te silne i nagłe bóle głowy mogą osiągnąć szczytowe natężenie w ciągu pięciu sekund od orgazmu” - mówi dr Steven Allder, konsultant neurologii z Londynu.
Kobiety doświadczają też bólu głowy podczas ciąży.
„W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta. Powoduje to większą wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak światło i hałas co powoduje migrenę u kobiet” - mówi dr Allder.
ZOBACZ TAKŻE:
Posiadanie małych dzieci również wiąże się z częstszym bólem głowy u kobiet.
W 2010 roku naukowcy z Uniwersytetu w USA odkryli, że brak snu powoduje migrenę. A jak wiadomo, przy małym dziecku zazwyczaj kobiety śpią krócej.
Ponadto stres, którego kobiety często doświadczają w pracy, również powoduje ból głowy i migrenę. Badania wykazały także, że kobiety częściej cierpią na ból głowy z powodu stresu niż mężczyźni.
Spożywanie dużej ilości kawy również może być niekorzystne, ponieważ kofeina zawarta w kawie obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do powstawania ucisku w mózgu i intensywnego bólu głowy.
Ćwiczenia na siłowni mogą powodować tak zwane bóle wysiłkowe. W przypadku bardzo intensywnych treningów, zwiększona częstotliwość pracy serca i wzrost ciśnienia krwi spowodowane przez wysiłek fizyczny, mogą prowadzić do rozszerzania naczyń krwionośnych w mózgu, co powoduje ból głowy.
„Bóle głowy najczęściej są wynikiem ćwiczeń obciążających nogi, takich jak na przykład przysiady. Bóle głowy w trakcie ćwiczeń mogą być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego zalecana jest konsultacja lekarska” – mówi trenerka fitness Pola Pospieszalska.
Badania sugerują, że około 60 procent kobiet cierpi na migrenę przed i w trakcie okresu menopauzy.
„Wiele pacjentek w trakcie menopauzy cierpi na przewlekłe bóle głowy, czyli takie, które utrzymują się ponad 15 dni każdego miesiąca. Większość z nich nie cierpiała na migrenę nigdy wcześniej. Podobnie jak w przypadku ciąży, tu również winne są hormony. Hormony płciowe, czyli estrogeny i progesteron mają ogromny wpływ na organizm kobiety. Dlatego też, uważa się, że kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na bóle głowy niż mężczyźni” – podkreśla dr Nick Silver, neurolog z Centrum Zdrowia w Liverpoolu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.