Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na ból głowy?

Raport opublikowany w tym tygodniu wykazał, że kobiety na ogół dwukrotnie częściej cierpią na ból głowy niż mężczyźni. Ponadto w ciągu swojego życia doświadczają one bólu o różnych źródłach. Dlaczego pod tym względem tak bardzo różnią się od mężczyzn?

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Münster w Niemczech wykazało, że seks może powstrzymywać ból głowy. Ponad połowa osób badanych, które cierpiały na migrenę, doświadczały poprawy po stosunku. Naukowcy sugerują, że dzieje się to za sprawą uwalnianych endorfin.

Istnieją jednak rodzaje dolegliwości, które rozwijają się podczas seksu. Niektóre kobiety doznają pulsującego bólu głowy, który rozpoczyna się wraz z rosnącym podniecieniom lub podczas orgazmu i może potrwać do 24 godzin.

„Te silne i nagłe bóle głowy mogą osiągnąć szczytowe natężenie w ciągu pięciu sekund od orgazmu” - mówi dr Steven Allder, konsultant neurologii z Londynu.

Kobiety doświadczają też bólu głowy podczas ciąży.

„W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta. Powoduje to większą wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak światło i hałas co powoduje migrenę u kobiet” - mówi dr Allder.

Posiadanie małych dzieci również wiąże się z częstszym bólem głowy u kobiet.

W 2010 roku naukowcy z Uniwersytetu w USA odkryli, że brak snu powoduje migrenę. A jak wiadomo, przy małym dziecku zazwyczaj kobiety śpią krócej.

Ponadto stres, którego kobiety często doświadczają w pracy, również powoduje ból głowy i migrenę. Badania wykazały także, że kobiety częściej cierpią na ból głowy z powodu stresu niż mężczyźni.

Spożywanie dużej ilości kawy również może być niekorzystne, ponieważ kofeina zawarta w kawie obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do powstawania ucisku w mózgu i intensywnego bólu głowy.

Ćwiczenia na siłowni mogą powodować tak zwane bóle wysiłkowe. W przypadku bardzo intensywnych treningów, zwiększona częstotliwość pracy serca i wzrost ciśnienia krwi spowodowane przez wysiłek fizyczny, mogą prowadzić do rozszerzania naczyń krwionośnych w mózgu, co powoduje ból głowy.

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków

U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane produkty, przetworzone mięso, stare sery,...

„Bóle głowy najczęściej są wynikiem ćwiczeń obciążających nogi, takich jak na przykład przysiady. Bóle głowy w trakcie ćwiczeń mogą być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego zalecana jest konsultacja lekarska” – mówi trenerka fitness Pola Pospieszalska.

Badania sugerują, że około 60 procent kobiet cierpi na migrenę przed i w trakcie okresu menopauzy.

„Wiele pacjentek w trakcie menopauzy cierpi na przewlekłe bóle głowy, czyli takie, które utrzymują się ponad 15 dni każdego miesiąca. Większość z nich nie cierpiała na migrenę nigdy wcześniej. Podobnie jak w przypadku ciąży, tu również winne są hormony. Hormony płciowe, czyli estrogeny i progesteron mają ogromny wpływ na organizm kobiety. Dlatego też, uważa się, że kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na bóle głowy niż mężczyźni” – podkreśla dr Nick Silver, neurolog z Centrum Zdrowia w Liverpoolu.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...