Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na ból głowy?

Raport opublikowany w tym tygodniu wykazał, że kobiety na ogół dwukrotnie częściej cierpią na ból głowy niż mężczyźni. Ponadto w ciągu swojego życia doświadczają one bólu o różnych źródłach. Dlaczego pod tym względem tak bardzo różnią się od mężczyzn?

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Münster w Niemczech wykazało, że seks może powstrzymywać ból głowy. Ponad połowa osób badanych, które cierpiały na migrenę, doświadczały poprawy po stosunku. Naukowcy sugerują, że dzieje się to za sprawą uwalnianych endorfin.

Istnieją jednak rodzaje dolegliwości, które rozwijają się podczas seksu. Niektóre kobiety doznają pulsującego bólu głowy, który rozpoczyna się wraz z rosnącym podniecieniom lub podczas orgazmu i może potrwać do 24 godzin.

„Te silne i nagłe bóle głowy mogą osiągnąć szczytowe natężenie w ciągu pięciu sekund od orgazmu” - mówi dr Steven Allder, konsultant neurologii z Londynu.

Kobiety doświadczają też bólu głowy podczas ciąży.

„W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta. Powoduje to większą wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak światło i hałas co powoduje migrenę u kobiet” - mówi dr Allder.

Posiadanie małych dzieci również wiąże się z częstszym bólem głowy u kobiet.

W 2010 roku naukowcy z Uniwersytetu w USA odkryli, że brak snu powoduje migrenę. A jak wiadomo, przy małym dziecku zazwyczaj kobiety śpią krócej.

Ponadto stres, którego kobiety często doświadczają w pracy, również powoduje ból głowy i migrenę. Badania wykazały także, że kobiety częściej cierpią na ból głowy z powodu stresu niż mężczyźni.

Spożywanie dużej ilości kawy również może być niekorzystne, ponieważ kofeina zawarta w kawie obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do powstawania ucisku w mózgu i intensywnego bólu głowy.

Ćwiczenia na siłowni mogą powodować tak zwane bóle wysiłkowe. W przypadku bardzo intensywnych treningów, zwiększona częstotliwość pracy serca i wzrost ciśnienia krwi spowodowane przez wysiłek fizyczny, mogą prowadzić do rozszerzania naczyń krwionośnych w mózgu, co powoduje ból głowy.

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków

U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane produkty, przetworzone mięso, stare sery,...

„Bóle głowy najczęściej są wynikiem ćwiczeń obciążających nogi, takich jak na przykład przysiady. Bóle głowy w trakcie ćwiczeń mogą być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego zalecana jest konsultacja lekarska” – mówi trenerka fitness Pola Pospieszalska.

Badania sugerują, że około 60 procent kobiet cierpi na migrenę przed i w trakcie okresu menopauzy.

„Wiele pacjentek w trakcie menopauzy cierpi na przewlekłe bóle głowy, czyli takie, które utrzymują się ponad 15 dni każdego miesiąca. Większość z nich nie cierpiała na migrenę nigdy wcześniej. Podobnie jak w przypadku ciąży, tu również winne są hormony. Hormony płciowe, czyli estrogeny i progesteron mają ogromny wpływ na organizm kobiety. Dlatego też, uważa się, że kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na bóle głowy niż mężczyźni” – podkreśla dr Nick Silver, neurolog z Centrum Zdrowia w Liverpoolu.

Natalia Kulik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...