Dosłownie "rozpuszczają" komórki rakowe. "Nasze wyniki są niezwykłe i bardzo zaskakujące"
Toksyczne dla raka bakterie z jamy ustnej? Choć brzmi kuriozalnie, to naukowcy sami przyznają, że są "brutalnie zaskoczeni" wynikami badań. Co ciekawe mikroby z gatunku Fusobacterium mogą sprzyjać chorobom przyzębia, a także zwiększać ryzyko raka jelita grubego.
1. Zabójcy nowotworów głowy i szyi
Naukowcy z Guy’s and St Thomas’ oraz King’s College w Londynie odkryli, że bakterie z rodzaju Fusobacterium mają zdolność do zabijania komórek rakowych w nowotworach głowy i szyi. To m.in. nowotwory, które dotykają ust, gardła, krtani, nosa, zatok, i stanowią szóstą pod względem częstości zapadania grupę nowotworów.
W ciągu ostatnich dwóch dekad pojawiło się niewiele nowych opcji terapeutycznych dla pacjentów z tymi nowotworami, stąd badacze nie ustają w wysiłkach w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia. Niemniej wyniki badań były dla naukowców szokujące. Okazało się bowiem, że pozostawienie komórek rakowych wraz z Fusobacterium w szalkach Petriego na kilka dni doprowadziło do redukcji liczby żywych komórek nowotworowych o 70-99 proc.
2. Zabijają niektóre nowotwory, inne wręcz napędzają?
Naukowcy poszli o krok dalej i postanowili przyjrzeć się danym 155 tys. pacjentów onkologicznych zgromadzonym w bazie Cancer Genome Atlas. Okazało się, że ci w których guzach wykryto obecność Fusobacterium, mieli większe szanse na przeżycie. I to aż o 65 proc. w porównaniu do pacjentów wolnych od obecności tych szczególnych mikrobów w zmianach nowotworowych.
- Nasze wyniki są niezwykłe i bardzo zaskakujące. Mieliśmy moment euforii, gdy okazało się, że nasi międzynarodowi koledzy również znaleźli potwierdzające je dane – przyznaje dr Anjali Chander, główna autorka pracy opublikowanej w "Cancer Communications".
- Nasze badanie pokazuje, że związek bakterii i raka jest bardziej złożony niż wcześniej sądzono – dodaje drugi autor badań dr Miguel Reis Ferreira. – Fusobacterium zasadniczo "rozpuszczają" komórki nowotworowe głowy i szyi - podkreśla.
Zaskoczenie badaczy ma związek nie tylko z fantastycznymi rezultatami działania Fusobacterium na komórki rakowe. Te beztlenowe, gram-ujemne drobnoustroje przez długi czas uchodziły za naturalny element mikrobiomu jamy ustnej. Późniejsze badania dowiodły jednak, że mogą przyczyniać się do chorób przyzębia - zwłaszcza najpowszechniejszy szczep F. nucleatum. Z kolei F. necrophorum mogą prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych.
Kilka lat temu naukowcy zaobserwowali, że mikroby te mogą mieć związek także z rakiem jelita grubego. Na ten aspekt zwrócili uwagę także naukowcy z King's College, przyznając, że ich odkrycie trzeba traktować z pewną dozą ostrożności.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.