Drużyna Szpiku wystąpiła z niezwykłą inicjatywą. Przyświeca im jeden cel
Wolontariusze z Fundacji im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku" walczą o szerzenie wiedzy na temat dawstwa szpiku i transplantacji szpiku kostnego. Ich działania wyszły ponad standardowe formy edukacji. Niedawno wystawili sztukę "Królewna Śmieszka i siedmiu Śmieszkoludków - historia nieznana".
1. Co 40 minut ktoś słyszy diagnozę
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na jeden z nowotworów krwi, do których zalicza się m.in. białaczkę. Dla wielu z nich jedyną szansą na skuteczne leczenie jest przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Wciąż jednak wiele osób nie ma pojęcia, że decyzja o zostaniu dawcą może komuś uratować życie.
Fundacja im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku" powstała w Poznaniu w 2008 r. Inspiracją do jej założenia była postać Anny Wierskiej, która walcząc z białaczką i szukając dawcy szpiku, nie ustawała jednocześnie w propagowaniu wiedzy na temat idei dawstwa.
Inicjatywy fundacji skupiają się także wokół działań z zakresu profilaktyki nowotworów krwi. Niedługo po powstaniu "Daru Szpiku" stworzono także Drużynę Szpiku, grupę wolontariuszy, którzy działają na rzecz zwiększenia liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. To właśnie oni w czerwcu wystawili charytatywny spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu.
2. "Królewna Śmieszka i siedmiu Śmieszkoludków"
Twórcy spektaklu przyznają, że wystawienie sztuki było dla nich ważne z kilku powodów. Jak wyjaśniają, chcą wspomóc chorą Arletę, która w wyniku choroby nowotworowej straciła córkę. Chcieli też za sprawą sztuki "połączyć różne światy", dlatego do udziału zaprosili kobiety zmagające się z chorobą nowotworową, niewidomą pianistkę, Zuzię oraz "przyjaciół fundacji".
"Tym spektaklem także chcemy zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często nasze zdrowie i życie jest wycenione bardzo drogo, zbyt drogo, by móc o nie zawalczyć samemu" - wyjaśniają.
Udział w wydarzeniu wzięły także poznańscy właściciele firm, osobowości telewizyjne, artyści: Kasia Bujakiewicz, Maciek Balcar, Kasia Wilk, Bartek Jędrzejak, Tomek Zimoch, Kasia Bosacka, Sylwia Majdan, Szymon Kozłowski, Tomek Schmidt, Piotr Reiss.
"W stworzenie tego spektaklu włożyliśmy mnóstwo pracy i serca, chcielibyśmy tym przedstawieniem łączyć przyjemne z pożytecznym, dawać radość i fajny czas widzom, pomagać tym, którzy walczą o zdrowie i życie, a także pokazywać, że razem możemy wszystko, że każdy jest ważny i potrzebny" - zwracają uwagę twórcy sztuki.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.