Przejdź na WP

Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania

22 września to dzień przewlekłej białaczki szpikowej. Lekarze i chorzy przypominają o podstawowych badaniach takich jak morfologia. Szybka diagnoza to szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego i krwi. Rocznie w Polsce zapada na nią od 300 do 400 osób. Nie jest chorobą dziedziczną, powstaje przypadkowo na skutek uszkodzenia materiału genetycznego.

1. Choroba nie daje objawów

Chorują ludzie w różnym wieku, częściej jednak osoby starsze. Wśród objawów chorzy wymieniają osłabienie, utratę masy ciała, nadmierną potliwość i uczucie pełności w żołądku. Często jednak choroba nie daje żadnych sygnałów, a wykryć ją dopiero można w czasie rutynowych badań, takich jak morfologia.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. - Raz w roku każdy powinien wykonać morfologię krwi, OB i badanie moczu - zaznacza Jacek Gugulski, z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - Jeżeli wynik badania nie będzie dobry, lekarz skieruje na dodatkowe – dodaje.

Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania
Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania (123RF)

Gugulski podkreśla, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na efektywne leczenie. - Chorzy stosują leki celowane, skuteczne, które niszczą komórki nowotworowe. Większość preparatów jest refundowana przez NFZ – zaznacza.

Nie we wszystkich jednak przypadkach pomaga farmakoterapia, wtedy konieczny jest przeszczep szpiku kostnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy