Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania

22 września to dzień przewlekłej białaczki szpikowej. Lekarze i chorzy przypominają o podstawowych badaniach takich jak morfologia. Szybka diagnoza to szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego i krwi. Rocznie w Polsce zapada na nią od 300 do 400 osób. Nie jest chorobą dziedziczną, powstaje przypadkowo na skutek uszkodzenia materiału genetycznego.

1. Choroba nie daje objawów

Chorują ludzie w różnym wieku, częściej jednak osoby starsze. Wśród objawów chorzy wymieniają osłabienie, utratę masy ciała, nadmierną potliwość i uczucie pełności w żołądku. Często jednak choroba nie daje żadnych sygnałów, a wykryć ją dopiero można w czasie rutynowych badań, takich jak morfologia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. - Raz w roku każdy powinien wykonać morfologię krwi, OB i badanie moczu - zaznacza Jacek Gugulski, z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - Jeżeli wynik badania nie będzie dobry, lekarz skieruje na dodatkowe – dodaje.

Gugulski podkreśla, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na efektywne leczenie. - Chorzy stosują leki celowane, skuteczne, które niszczą komórki nowotworowe. Większość preparatów jest refundowana przez NFZ – zaznacza.

Nie we wszystkich jednak przypadkach pomaga farmakoterapia, wtedy konieczny jest przeszczep szpiku kostnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy