Trwa ładowanie...

Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania

Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania
Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania (123RF)

22 września to dzień przewlekłej białaczki szpikowej. Lekarze i chorzy przypominają o podstawowych badaniach takich jak morfologia. Szybka diagnoza to szybsze i skuteczniejsze leczenie.

spis treści

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego i krwi. Rocznie w Polsce zapada na nią od 300 do 400 osób. Nie jest chorobą dziedziczną, powstaje przypadkowo na skutek uszkodzenia materiału genetycznego.

1. Choroba nie daje objawów

Chorują ludzie w różnym wieku, częściej jednak osoby starsze. Wśród objawów chorzy wymieniają osłabienie, utratę masy ciała, nadmierną potliwość i uczucie pełności w żołądku. Często jednak choroba nie daje żadnych sygnałów, a wykryć ją dopiero można w czasie rutynowych badań, takich jak morfologia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. - Raz w roku każdy powinien wykonać morfologię krwi, OB i badanie moczu - zaznacza Jacek Gugulski, z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - Jeżeli wynik badania nie będzie dobry, lekarz skieruje na dodatkowe – dodaje.

Gugulski podkreśla, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na efektywne leczenie. - Chorzy stosują leki celowane, skuteczne, które niszczą komórki nowotworowe. Większość preparatów jest refundowana przez NFZ – zaznacza.

Nie we wszystkich jednak przypadkach pomaga farmakoterapia, wtedy konieczny jest przeszczep szpiku kostnego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze