Trwa ładowanie...

Przy zdiagnozowaniu przewlekłej białaczki szpikowej ważne są podstawowe badania

22 września to dzień przewlekłej białaczki szpikowej. Lekarze i chorzy przypominają o podstawowych badaniach takich jak morfologia. Szybka diagnoza to szybsze i skuteczniejsze leczenie.

spis treści

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego i krwi. Rocznie w Polsce zapada na nią od 300 do 400 osób. Nie jest chorobą dziedziczną, powstaje przypadkowo na skutek uszkodzenia materiału genetycznego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Choroba nie daje objawów

Chorują ludzie w różnym wieku, częściej jednak osoby starsze. Wśród objawów chorzy wymieniają osłabienie, utratę masy ciała, nadmierną potliwość i uczucie pełności w żołądku. Często jednak choroba nie daje żadnych sygnałów, a wykryć ją dopiero można w czasie rutynowych badań, takich jak morfologia.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. - Raz w roku każdy powinien wykonać morfologię krwi, OB i badanie moczu - zaznacza Jacek Gugulski, z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - Jeżeli wynik badania nie będzie dobry, lekarz skieruje na dodatkowe – dodaje.

Gugulski podkreśla, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na efektywne leczenie. - Chorzy stosują leki celowane, skuteczne, które niszczą komórki nowotworowe. Większość preparatów jest refundowana przez NFZ – zaznacza.

Nie we wszystkich jednak przypadkach pomaga farmakoterapia, wtedy konieczny jest przeszczep szpiku kostnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza