Trwa ładowanie...

Echa raportu o rakotwórczym glifosacie w kaszach gryczanych. Firma SONKO odpowiada

 Ewa Rycerz
25.02.2021 13:06
Kasza gryczana powinna być uprawiana bez zastosowania glifosatu
Kasza gryczana powinna być uprawiana bez zastosowania glifosatu (123rf)

Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych wydało oficjalne oświadczenie, w którym odnosi się do najnowszego raportu dotyczącego obecności glifosatu w kaszach gryczanych. Komentarz wystowała także firma SONKO. Zarówno stowarzyszenie, jak i producent kasz, podkreślają, że zawartość szkodliwego dla zdrowia składnika oscyluje wokół błędu pomiarowego.

spis treści

1. Stanowisko producentów

Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych (SPPZ) na raport Fundacji Konsumentów zareagowało błyskawicznie. Jego przedstawiciele odnoszą się do kaszy firmy SONKO, w której jako jedynej wykryto obecność glifosatu.

"Sytuacja ta pokazuje, że całkowite wyeliminowanie problemu nieprawidłowego stosowania glifosatu w uprawie zbóż i innych surowców na polskich polach, pomimo podejmowanych działań prewencyjnych, jest możliwe tylko w przypadku zaangażowania wszystkich podmiotów z branży zbożowej odpowiedzialnych za stosowanie i kontrolę pestycydów - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Simon: "Czekam z utęsknieniem, aby się jak najszybciej zaszczepić""

Producenci produktów zbożowych podkreślają, że są dopiero trzecim podmiotem w całym łańcuchu produkcji kasz i zgodnie z obowiązującym prawem powinien trafić do nich towar pozbawiony wad.

SPPZ tłumaczy, że w przypadku gryki, z której produkowana jest kasza gryczana, do zakupu produktu dochodzi tylko od tych dostawców, którzy oświadczają, że w uprawie surowca nie stosowali glifosatu. Zwraca także uwagę, że w uprawie gryki stosowanie glifosatu jest praktycznie zabronione. Wskazywać ma na to norma najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości (NDP) ustalona na poziomie minimalnej wykrywalności glifosatu; NDP = 0,1 mg/kg. Dla porównania, dopuszczalny poziom dla pszenicy wynosi 10 mg/kg, czyli 100-krotnie więcej.

"Jedna partia produktu pochodzi z wielu pól, często od kilku dostawców, przez co surowiec jest bardzo niejednorodny. Problem nie zniknie, dopóki swoich praktyk nie zmienią niektórzy właściciele upraw, którzy nieraz używają glifosatu niezgodnie z zaleceniami" - zauważa Stowarzyszenie.

Do sprawy odniosła się także firma SONKO.

"Jesteśmy zaskoczeni wskazaniem produktu SONKO w raporcie, ponieważ posiadamy wyniki badań dla partii gryki, z której pochodził badany na potrzeby raportu produkt. Jednoznacznie wynika z nich, że partia gryki miała prawidłowy wynik pozostałości glifosatu, poniżej 0,1 mg/kg. Z tego względu trafiła do dalszej produkcji i sprzedaży" - mówi Jarosław Pieniak – Dyrektor Zakładu SONKO Sp. z o. o.

2. Glifosat w kaszach gryczanych

Przypomnijmy. Fundacja Konsumentów wzięła pod lupę 10 losowo wybranych kasz gryczanych dostępnych w większości sklepów stacjonarnych lub internetowych. Pobrane z poszczególnych opakowań produktu próbki wysłano do laboratorium w Zakładzie Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Wynik analiz okazał się zaskakujący.

Podobny raport, dotyczący obecności w kaszach gryczanych substancji szkodliwych dla zdrowia, Fundacja Konsumentów opublikowała w 2019 r. Wtedy przekroczone normy glifosatu odnotowano w 4 produktach. Obecny dokument wskazuje, że sytuacja uległa poprawie. Jedynie 3 z 10 przebadanych próbek glifosat zawierały. Były to:

  • Kuchnia Lidla - kasza gryczana, 400 g, (0,08 mg/kg glifosatu, w granicach dopuszczalnego poziomu)
  • Cenos - kasza gryczana biała, 400 g, (0,07 mg/kg glifosatu, w w granicach dopuszczalnego poziomu)
  • Sonko - kasza gryczana prażona 400g (0,27 mg/kg glifosatu, przekroczony dopuszczalny poziom).

Glifosat to rakotwórczy związek organiczny, który jest stosowany w postaci soli amonowej lub sodowej jako składnik preparatów zwalczających chwasty.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze