Trwa ładowanie...

Eksperci ujawniają, co tak naprawdę się dzieje w mózgu, kiedy się upijamy?

Avatar placeholder
29.12.2016 22:16
Eksperci ujawniają, co tak naprawdę się dzieje w mózgu, kiedy się upijamy?
Eksperci ujawniają, co tak naprawdę się dzieje w mózgu, kiedy się upijamy?

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar wznieść toast na Nowy Rok szampanem, czy innym alkoholem, każdy napój alkoholowy będzie miał jedną wspólną cechę - cząsteczki etanolu zmieniające umysł. Ten związek chemiczny jest odpowiedzialny jednocześnie za spowalnianie mózgu i uwalnianie szeregu stymulantów mózgu, dając uczucie bycia pijanym.

Nowy film "Reactions" odsłania wiele sposobów, w jakie alkohol wpływa na mózg, co prowadzi do upośledzenia myśli, dźwięku i czułości światła, a nawet "zaciemnienia".

"Wszystkie alkohole zawiera tę samą cząsteczkę, która wchodzi w interakcję z umysłem" - wyjaśnia film Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. A ta cząsteczka - etanol - jest obecna zarówno "gdy impreza się rozkręca", jak i tam, gdzie się kończy.

Według filmu etanol wiąże się z receptorami GABA i NMDA. Kiedy wiąże się z receptorem GABA, powoduje spowolnienie wiadomość neuronowej, dzięki czemu czujemy się spokojni. Natomiast naukowcy wyjaśniają, że poprzez blokowanie receptorów NMDA, może spowodować uczucie zmęczenia, a nawet ingerować w pamięć.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

"Im więcej etanolu masz, tym mniej będziesz pamiętać i to może być przyczyną utraty przytomności" – wyjaśnia film.

Nowy film przedstawia wpływ alkoholu na mózg człowieka
Nowy film przedstawia wpływ alkoholu na mózg człowieka (Shutterstock)

Dodatkowo etanol sprawia również, że mózg uwalnia pewne substancje: noradrenalinę, adrenalinę i kortyzol. Według naukowców to działa na ludzi pobudzająco. W efekcie twoje drogi oddechowe się otwierają i więcej tlenu dociera do mózgu, co z kolei zwiększa nasze zmysły, w tym percepcję dźwięku i światła.

Uwalniana jest również dopamina, która pomaga czuć się tak, jakbyśmy się dobrze bawili.

Ale, etanol osłabia również pewne ścieżki w mózgu, zapobiegając dostarczeniu wystarczającej ilości energii do pracy z pełną prędkością. To zaburza procesy myślowe i może mieć wpływ na podejmowanie złych decyzji.

Etanol działa również jak "bramkarz" dla niektórych hormonów, w tym hormonu antydiuretycznego. To po części sprawia, że czujemy się tak, jakby trzeba częściej oddawać mocz.

ZOBACZ TAKŻE:

Wpływ etanolu na mózg może być również o wiele bardziej niebezpieczny. Zgodnie z filmem, etanol spowalnia części mózgu odpowiedzialne za ruch mięśni, co może prowadzić do niezgrabnych ruchów.

Alkohol zmienia również szereg funkcji, które utrzymują nas przy życiu, w tym pompowanie krwi w ciele, oddychanie i temperaturę ciała. Etanol może upośledzać regulację temperatury i spowodować, aby czuć ciepło, nawet jeśli jest mróz.

Kiedy ten pobudzający wpływ alkoholu na organizm mija, a efekty działania GABA i NMDA, które pracują w tym czasie, pozostawiają nas z uczuciem zmęczenia i braku koncentracji.

Jednak niektórym z tych negatywnych skutków można zapobiec. Film sugeruje na przykład, aby nie pić zbyt dużej ilości alkoholu na pusty żołądek. Okazuje się bowiem, że porządny posiłek może pomóc nam uniknąć negatywnych skutków picia alkoholu. Posiłek może spowolnić wchłaniania etanolu przez ścianę żołądka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze