Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku

Avatar placeholder
14.07.2021 15:33

Badania endoskopowe, ze względu na swoją powszechność, stały się obecnie podstawową metodą diagnostyczną chorób przewodu pokarmowego. Endoskopowe zniszczenie/wycięcie zmiany w przełyku ma na celu usunięcie nietypowej zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wystąpienie zmiany w przełyku, która została uwidoczniona w innym badaniu, np. obrazowym.

Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku
Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku
spis treści

1. Przygotowania do badania endoskopowego przełyku i przebieg endoskopii przełyku

Endoskop
Endoskop

Lekarz operujący zdalnie sterowanym endoskopem.

zobacz galerię

Przed zabiegiem należy być na czczo, najlepiej nic nie jeść ani pić przez przynajmniej 6 godzin. Wykonującego zabieg należy poinformować o uczuleniu na środki znieczulające, jaskrze, chorobie płuc lub serca, a także o przyjmowanych lekach obniżających krzepliwość krwi. Badanie endoskopowe wykonywane jest za pomocą fiberoskopu - giętkiego instrumentu, który zawiera liczne kanały. Za ich pośrednictwem mogą być wprowadzone do przewodu pokarmowego różne akcesoria, które umożliwiają pobranie rozmazu cytologicznego, pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także zastosowanie sprzętu umożliwiającego zatamowanie krwawienia poprzez elektrokoagulację.

We współczesnych fiberoskopach oprócz detekcji wizualnej istnieje możliwość nagrywania oglądanego obrazu do diagnostyki porównawczej. Ponadto istnieje wiele modyfikacji fiberoskopów, mogą one współdziałać razem z urządzeniem rentgenowskim, jak również z głowicą ultrasonograficzną. Dzięki wewnętrznemu badaniu USGmożna z dużą precyzją określić głębokość i rozległość nacieku nowotworowego.

Zobacz film: "Udrażnianie przełyku metodą endoskopową"

Przed endoskopowym wycięciem zmiany w przełyku pacjent powinien wyjąć protezę zębową. Następnie podaje się mu środek znieczulający, a przez usta wprowadza się fiberoskop. W fiberoskopie znajdują się dwie wiązki światłowodów, które pozwalają lekarzowi na uzyskanie obrazu przełyku. W fiberoskopie obecny jest także kanał, przez który można wprowadzić dodatkowe instrumenty, za pomocą których można między innymi usunąć zmiany w przełyku. Po wycięciu zmiany w przełyku pacjent powinien przebywać pod opieką lekarską w razie wystąpienia powikłań.

2. Przeciwwskazania do zabiegu endoskopowego i możliwe powikłania w czasie i po wykonaniu zabiegu

Przede wszystkim przeciwwskazaniem do wykonania badania endoskopowego jest brak zgody pacjenta. W przypadku niezdolności pacjenta do współpracy, u osób upośledzonych umysłowo oraz u dzieci, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Ponadto ciężkie choroby serca, układu oddechowego, perforacje przewodu pokarmowego oraz niedawno przebyte operacje są również przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu endoskopowego w obrębie przewodu pokarmowego.

Jak każde badanie, także i to niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, o których pacjent powinien zostać poinformowany. Do powikłań badania górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu możemy zaliczyć:

Badanie endoskopowe jest badaniem, które umożliwia bardziej szczegółową diagnostykę połączoną także z możliwością bezpośredniego leczenia.

Monika Miedzwiecka

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza