Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku

Avatar placeholder
14.07.2021 15:33
Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku
Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku

Badania endoskopowe, ze względu na swoją powszechność, stały się obecnie podstawową metodą diagnostyczną chorób przewodu pokarmowego. Endoskopowe zniszczenie/wycięcie zmiany w przełyku ma na celu usunięcie nietypowej zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wystąpienie zmiany w przełyku, która została uwidoczniona w innym badaniu, np. obrazowym.

spis treści

1. Przygotowania do badania endoskopowego przełyku i przebieg endoskopii przełyku

Endoskop
Endoskop

Lekarz operujący zdalnie sterowanym endoskopem.

zobacz galerię

Przed zabiegiem należy być na czczo, najlepiej nic nie jeść ani pić przez przynajmniej 6 godzin. Wykonującego zabieg należy poinformować o uczuleniu na środki znieczulające, jaskrze, chorobie płuc lub serca, a także o przyjmowanych lekach obniżających krzepliwość krwi. Badanie endoskopowe wykonywane jest za pomocą fiberoskopu - giętkiego instrumentu, który zawiera liczne kanały. Za ich pośrednictwem mogą być wprowadzone do przewodu pokarmowego różne akcesoria, które umożliwiają pobranie rozmazu cytologicznego, pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także zastosowanie sprzętu umożliwiającego zatamowanie krwawienia poprzez elektrokoagulację.

Zobacz film: "Udrażnianie przełyku metodą endoskopową"

We współczesnych fiberoskopach oprócz detekcji wizualnej istnieje możliwość nagrywania oglądanego obrazu do diagnostyki porównawczej. Ponadto istnieje wiele modyfikacji fiberoskopów, mogą one współdziałać razem z urządzeniem rentgenowskim, jak również z głowicą ultrasonograficzną. Dzięki wewnętrznemu badaniu USGmożna z dużą precyzją określić głębokość i rozległość nacieku nowotworowego.

Przed endoskopowym wycięciem zmiany w przełyku pacjent powinien wyjąć protezę zębową. Następnie podaje się mu środek znieczulający, a przez usta wprowadza się fiberoskop. W fiberoskopie znajdują się dwie wiązki światłowodów, które pozwalają lekarzowi na uzyskanie obrazu przełyku. W fiberoskopie obecny jest także kanał, przez który można wprowadzić dodatkowe instrumenty, za pomocą których można między innymi usunąć zmiany w przełyku. Po wycięciu zmiany w przełyku pacjent powinien przebywać pod opieką lekarską w razie wystąpienia powikłań.

2. Przeciwwskazania do zabiegu endoskopowego i możliwe powikłania w czasie i po wykonaniu zabiegu

Przede wszystkim przeciwwskazaniem do wykonania badania endoskopowego jest brak zgody pacjenta. W przypadku niezdolności pacjenta do współpracy, u osób upośledzonych umysłowo oraz u dzieci, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Ponadto ciężkie choroby serca, układu oddechowego, perforacje przewodu pokarmowego oraz niedawno przebyte operacje są również przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu endoskopowego w obrębie przewodu pokarmowego.

Jak każde badanie, także i to niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, o których pacjent powinien zostać poinformowany. Do powikłań badania górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu możemy zaliczyć:

Badanie endoskopowe jest badaniem, które umożliwia bardziej szczegółową diagnostykę połączoną także z możliwością bezpośredniego leczenia.

Monika Miedzwiecka

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze