Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku

Badania endoskopowe, ze względu na swoją powszechność, stały się obecnie podstawową metodą diagnostyczną chorób przewodu pokarmowego. Endoskopowe zniszczenie/wycięcie zmiany w przełyku ma na celu usunięcie nietypowej zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wystąpienie zmiany w przełyku, która została uwidoczniona w innym badaniu, np. obrazowym.

Przygotowania do badania endoskopowego przełyku i przebieg endoskopii przełyku

Przed zabiegiem należy być na czczo, najlepiej nic nie jeść ani pić przez przynajmniej 6 godzin. Wykonującego zabieg należy poinformować o uczuleniu na środki znieczulające, jaskrze, chorobie płuc lub serca, a także o przyjmowanych lekach obniżających krzepliwość krwi. Badanie endoskopowe wykonywane jest za pomocą fiberoskopu - giętkiego instrumentu, który zawiera liczne kanały. Za ich pośrednictwem mogą być wprowadzone do przewodu pokarmowego różne akcesoria, które umożliwiają pobranie rozmazu cytologicznego, pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także zastosowanie sprzętu umożliwiającego zatamowanie krwawienia poprzez elektrokoagulację. We współczesnych fiberoskopach oprócz detekcji wizualnej istnieje możliwość nagrywania oglądanego obrazu do diagnostyki porównawczej. Ponadto istnieje wiele modyfikacji fiberoskopów, mogą one współdziałać razem z urządzeniem rentgenowskim, jak również z głowicą ultrasonograficzną. Dzięki wewnętrznemu badaniu USGmożna z dużą precyzją określić głębokość i rozległość nacieku nowotworowego.

Polecane wideo:

Przed endoskopowym wycięciem zmiany w przełyku pacjent powinien wyjąć protezę zębową. Następnie podaje się mu środek znieczulający, a przez usta wprowadza się fiberoskop. W fiberoskopie znajdują się dwie wiązki światłowodów, które pozwalają lekarzowi na uzyskanie obrazu przełyku. W fiberoskopie obecny jest także kanał, przez który można wprowadzić dodatkowe instrumenty, za pomocą których można między innymi usunąć zmiany w przełyku. Po wycięciu zmiany w przełyku pacjent powinien przebywać pod opieką lekarską w razie wystąpienia powikłań.

Przeciwwskazania do zabiegu endoskopowego i możliwe powikłania w czasie i po wykonaniu zabiegu

Przede wszystkim przeciwwskazaniem do wykonania badania endoskopowego jest brak zgody pacjenta. W przypadku niezdolności pacjenta do współpracy, u osób upośledzonych umysłowo oraz u dzieci, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Ponadto ciężkie choroby serca, układu oddechowego, perforacje przewodu pokarmowego oraz niedawno przebyte operacje są również przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu endoskopowego w obrębie przewodu pokarmowego.

Jak każde badanie, także i to niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, o których pacjent powinien zostać poinformowany. Do powikłań badania górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu możemy zaliczyć:

Czytaj także:

Badanie endoskopowe jest badaniem, które umożliwia bardziej szczegółową diagnostykę połączoną także z możliwością bezpośredniego leczenia.

Monika Miedzwiecka

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku
Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku

Udrażnianie przełyku metodą endoskopową

Udrażnianie przełyku metodą endoskopową

przez kamerkę obraz na ekran. Endoskop jest wykorzystywany w większości przypadków do badań układu pokarmowego, na przykład endoskopowej biopsji przełyku (...) . Za pomocą endoskopu można także przeprowadzać wiele drobnych...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby