Trwa ładowanie...

GIS ostrzega przed suplementem. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

 Patrycja Pupiec
31.12.2023 18:21
GIS ostrzega przed zażyciem suplementu konopnego. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"
GIS ostrzega przed zażyciem suplementu konopnego. "Istotne zagrożenie dla zdrowia" (East News)

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów przed popularnym "shotem konopnym". "Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie" - wskazano w komunikacie.

spis treści

1. "Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów"

Główny Inspektorat Sanitarny udostępnił ważny komunikat. W wyniku działań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w popularnym suplemencie diety stwierdzono wysoką dawkę Δ9-THC. Chodzi o izomer o nazwie (−)-trans-Δ9-tetrahydrokannabinol.

GIS podkreśla, że według oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-Państwowego Instytutu Badawczego, suplement "stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Underground Super Lemon
  • Data minimalnej trwałości: 23.05.2024
  • Producent Lima by Lima Filip Lisik, ul. Brzezińska 30B 95-047 Jeżów

"Producent po uzyskaniu wyników badań uruchomił procedurę wycofania z obrotu przedmiotowej partii suplementu diety i poinformował swoich odbiorców o konieczności wycofania produktu z obrotu. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie" - czytamy w komunikacie.

Opakowanie suplementu diety Underground Super Lemon
Opakowanie suplementu diety Underground Super Lemon (GIS)

2. Niepożądane skutki uboczne THC

"Ze względu na potencjalne ryzyko dla konsumentów nie należy spożywać produktu wskazanego w komunikacie" - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. THC jest substancją chemiczną, która m.in. obok kannabidiolu (CBD), jest składnikiem konopi indyjskich.

Kannabinoidy, które znajdują się w konopiach, oddziałują na określone obszary mózgu i nerwów. Choć w tych roślinach znajduje się ponad sto tego typu substancji, to właśnie THC i CBD są najlepiej przebadane.

Konopie indyjskie są powszechnie stosowane jako narkotyk rekreacyjny, ale wykorzystuje się je również w medycynie. Głównie w leczeniu chorób, takich jak stwardnienie rozsiane. Stosuje się je również w przypadku migren, nudności, wymiotów.

W dużych ilościach albo stosując je przez długi czas, można narazić się na groźne skutki uboczne. Przede wszystkim ich zażywanieprowadzi do uzależnienia.

Innym z niepożądanych skutków ubocznych jest również zespół niepożądanych wymiotów kannabinoidowych (CHS), prowadzących do ciężkich nudności i wymiotów, które nie są do opanowania przez leki najczęściej zalecane na te zdrowotne dolegliwości.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze