Trwa ładowanie...

Glikoliza - czym jest, etapy, gdzie zachodzi, choroby

Paula Jakubasik
29.03.2021 22:25
Glikoliza to proces metaboliczny, który przekształca glukozę, fruktozę i galaktozę.
Glikoliza to proces metaboliczny, który przekształca glukozę, fruktozę i galaktozę. (gettyimages)

Glikoliza to jeden z najważniejszych procesów metabolicznych organizmu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek. Odbywa się zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Co warto wiedzieć o glikolizie?

spis treści

1. Co to jest glikoliza?

Glikoliza to łańcuch reakcji, które prowadzą do przekształcenia glukozy w pirogronian. Glikoliza występuje u większości organizmów żywych, służy produkcji energii i dostarczaniu elementów budujących do komórek.

Glikoliza stanowi główny szlak metaboliczny glukozy, który może odbywać się w warunkach tlenowych i beztlenowych. Reakcja dotyczy też innych spożywanych węglowodanów, na przykład fruktozy czy galaktozy.

Zobacz film: "Bolesne pomiary glikemii"

Glikoliza jest konieczna do utrzymania pracy mięśni w sytuacji kiedy brakuje odpowiedniej ilości tlenu, wówczas tkanki pobierają energię z procesu glikolizy.

2. Gdzie zachodzi glikoliza?

Glikoliza zachodzi w każdej komórce organizmu. Niektóre z nich funkcjonują jedynie za sprawą tego procesu, są to na przykład erytrocyty, które pozbawione glikolizy prowadzą do wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej.

Glikoliza odbywa się w warunkach tlenowych i beztlenowych. Jednak przy braku odpowiedniej ilości tlenu powstają jedynie 2 mole ATP (adenozynotrifosforanu), dla porównania w warunkach tlenowych organizm uzyskuje aż 38 moli ATP.

Zobacz także:

3. Etapy glikolizy

Proces składa się z dziesięciu reakcji, które można podzielić na dwie główne fazy. Pierwszy etap glikolizy to przekształcenie glukozy w fruktozo-1,6-bisfosforan za sprawą zużycia dwóch cząsteczek ATP na każdą cząsteczkę cukru.

Drugi etap glikolizy to rozpad fruktozo-1,6-bisfosforanu na dwa związki, ulegające wzajemnym przekształceniom. Następnie aldehyd 3-fosfoglicerynowy ulega utlenianiu i fosforylacji, dzięki czemu następuje tworzenie ATP.

W warunkach tlenowych pirogronian zostaje przetransportowany do mitochondrium, dołączając do cyklu Krebsa. W warunkach beztlenowych zostaje przekształcony w cytozolu do mleczanu.

4. Choroby związane z procesem glikolizy

Glikolizy to jeden z najważniejszych procesów metabolicznych, bez którego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Na przykład w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu w komórkach gromadzi się pirogronian i przyczynia się bezpośrednio do powstawania zaburzeń metabolicznych.

Z kolei u osób chorych na cukrzycę niedobór glukozy w komórce wymaga wykorzystania lipidów, co przekłada się na zwiększenie ilości wolnych kwasów tłuszczowych, a w konsekwencji do wystąpienia kwasicy ketonowej. U niektórych osób może wystąpić również insulinooporność, która zakłóca przenikanie glukozy do komórek i odbywanie się reakcji glikolizy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.