Przejdź na WP

Grzybica miejsc intymnych

Grzybica miejsc intymnych to wstydliwy i uciążliwy problem zdrowotny zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet choroba dotyczy pochwy i sromu, natomiast u mężczyzn miejsca zmian chorobowych to żołądź, prącie i napletek. Choroby miejsc intymnych, w tym grzybice, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlatego nigdy nie powinny być lekceważone. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie to szansa na uniknięcie przykrych powikłań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny grzybicy miejsc intymnych

Choroba miejsc intymnych wywołana jest drożdżakiem Candida albicans, stąd inne nazwy choroby – kandydoza lub drożdżyca. Candida albicans występuje u zdrowego człowieka, lecz naturalna bariera ochronna broni organizm przed nadmiernym rozwojem szkodliwych drobnoustrojów. Jednak czasami pewne czynniki powodują, że bariera ta staje się nieskuteczna i wówczas drożdżaki swobodnie się rozmnażają, przyczyniając się do pojawienia przykrych dolegliwości. Przyczyny zachwiania prawidłowej flory to:

 • kuracje antybiotykami – niestety antybiotyki likwidują nie tylko złowrogie bakterie, lecz także te przyjazne; mogą one także wzmagać rozwój drożdżaków,
 • wahania hormonalne – udowodniono, że ciąża i terapia hormonalna stwarza środowisko przyjazne dla drożdżaków,
 • osłabiona odporność – naturalna ochrona przeciw grzybom zawodzi,
 • niezdrowy styl życia – stres, brak odpoczynku, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta uboga w witaminy i minerały wpływają także na rozwój grzybów,
 • cukrzycacukier w moczu jest dla Candida albicans doskonałą pożywką,
 • nieprawidłowa higiena intymna – zarówno zbyt rzadka lub zbyt częsta higiena nie służy zdrowiu, poza tym zdarza się, że kobiety stosują zbyt agresywne środki myjące, które zabijają przyjazną florę bakteryjną,
 • obcisła i nieprzewiewna bielizna – niekorzystna dla zdrowia i higieny jest dość popularna bielizna z materiałów syntetycznych.

2. Objawy grzybicy miejsc intymnych

 • swędzenie okolic intymnych,
 • zaczerwienienie,
 • pieczenie,
 • nieprzyjemny zapach,
 • białe, gęste upławy przypominające twaróg, czasami rzadkie,
 • częste oddawanie moczu,
 • nasilanie się dolegliwości podczas stosunku płciowego i wizyty w toalecie.

W niektórych przypadkach choroba przebiega bezobjawowo.

3. Leczenie grzybicy pochwy

Aby wdrożyć skuteczne leczenie, konieczna jest prawidłowa diagnoza. Grzybica pochwy wywołuje dość charakterystyczne objawy, więc jeśli kobieta zgłosi się do lekarza, nie powinien on mieć większych problemów z rozpoznaniem choroby. Jeśli ma wątpliwości, może zalecić wykonanie badań mikrobiologicznych. Leczenie musi także obejmować partnera seksualnego kobiety.

Niestety choroba miejsc intymnych jest często lekceważona, szczególnie jeśli symptomy nie są bardzo dotkliwe. Leczenie grzybicy męskich okolic intymnych ma zazwyczaj charakter doustny, natomiast grzybica pochwy wymaga zarówno kuracji doustnej, jak i miejscowej, np. stosowania globulek.

Niestety wyleczenie grzybicy nie oznacza, że pacjent raz na zawsze pozbył się problemu, ponieważ grzybica często powraca. Kuracja polegająca na stosowaniu domowych sposobów na grzybice nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Następny artykuł: Grzybice atypowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy