Trwa ładowanie...

Hiszpania, Francja, Niemcy i Włochy zawieszają szczepienia preparatem AstraZeneca

Kolejne kraje UE informują o zawieszeniu szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. Będzie ono obowiązywać co najmniej do chwili ogłoszenia decyzji Europejskiej Agencji Leków.

Zobacz film: "Prof. Simon tłumaczy, dlaczego ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką szczepionki"

spis treści

1. Niemcy, Francja i Hiszpania zawieszają szczepionkę AstraZeneca

15 marca o zawieszeniu szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca poinformowały Niemcy, kilka godzin później podobne deklaracje ogłosiły Hiszpania i Francja - informuje PAP. To już kolejne kraje UE, które zawiesiły pełne lub częściowe stosowanie szczepionki AstraZeneca.

Niemcy, Francja i Hiszpania zawieszają szczepionkę AstraZeneca
Niemcy, Francja i Hiszpania zawieszają szczepionkę AstraZeneca (Getty Images)

W ubiegłym tygodniu o tym poinformowały Norwegia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Włochy, Holandia oraz Austria.

Jak powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, decyzja o wstrzymaniu szczepień będzie obowiązywać co najmniej do wtorku 16 marca. Tego właśnie dnia EMA ma ogłosić swoją decyzję w sprawie szczepień preparatem AstraZeneca.

2. Śmierć po szczepionce

Decyzje o wstrzymaniu szczepień zapadły po tym, jak w Austrii, Danii i we Włoszech doszło do zgonów z powodu choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę AstraZeneca.

W związku z tym część państw UE zdecydowała prewencyjnie zawiesić szczepienia preparatem AstraZeneca lub serią szczepionki ABV 5300, którą byli szczepieni zmarli pacjenci.

Jak informuje Europejska Agencja Leków (EMA) seria ABV 5300 zawierała 1,6 mln dawek i była dostarczona do 17 krajów UE w tym do Polski, gdzie szczepionka jest obecnie podawana osobom w wieku do 69 lat.

"Niektóre państwa do czasu wyjaśnienia krajowych przypadków zastosowały taki środek zapobiegawczy. Wyniki wstępnej oceny nie potwierdzają zagrożenia związanego z bezpieczeństwem tej serii AZ. Komitet ds. Bezpieczeństwa PRAC w EMA podtrzymuje stanowisko, że można nadal podawać AZ" - czytamy na Twitterze polskiego Ministerstwa Zdrowia.

3. "Nie ma powodów do zawieszenia szczepień w Polsce"

W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków oświadczyła, że jak na razie nie ma dowodów na bezpośredni związek między szczepieniami z użyciem szczepionki AstraZeneca a problemami z krzepliwością i nadal korzyści z użycia szczepionki przewyższają potencjalne ryzyko związane z jej stosowaniem. Jak podkreśla agencja, do tej pory zgłoszono 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród ponad 3 milionów osób zaszczepionych szczepionką przeciw COVID-19 AstraZeneca w UE.

Również producent zapewnia o bezpieczeństwie swojej szczepionki, podkreślając, że w Wielkiej Brytanii już 17 mln osób otrzymało co najmniej jedną dawkę preparatu.

Dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH, uważa, że nie ma podstaw, aby zawieszać stosowanie szczepionki AstraZeneca w Polsce.

- Dopóki nie ma dowodów, które jednoznacznie będą wskazywać na istniejący związek pomiędzy podaniem szczepionki a zgonem, decyzje o zawieszeniu szczepień nie są podejmowane - opowiada dr Ewa Augustynowicz.

Podobnego zdania jest dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Prawdopodobnie jest to zbieg okoliczności. Nazwałbym to związkiem czasowym, a nie przyczynowo-skutkowym. Bardzo stara zasada logiczna mówi, że jeśli coś stało się po czymś, nie oznacza, że stało się na skutek tego. Innymi słowy, jeżeli po otrzymaniu szczepienia pacjent został potrącony przez samochód, to nie oznacza, że zmarł na skutek szczepienia przeciw COVID-19 – mowi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.