Homeopatia w pytaniach i odpowiedziach
Co to jest homeopatia? Słowo to pochodzi z języka greckiego, w którym homoios oznacza 'taki sam', 'podobny', pathos - 'cierpienie'. Homeopatia należy do metod leczniczych medycyny niekonwencjonalnej, opartej na tradycyjnym stosowaniu leczniczym.
1. Na czym polega leczenie homeopatyczne?
W leczeniu homeopatycznym postępuje się według zasady "podobne leczy się podobnym" (łac. similia similibus curantur). Oznacza to, że leki uzyskiwane są z substancji wywołujących objawy chorobowe, które chcemy zwalczyć. Przykładowo, środek homeopatyczny zapobiegający łzawieniu podczas krojenia cebuli sporządzony jest na bazie wyciągu z cebuli. Terapia lekami homeopatycznymi polega na podawaniu bardzo mocno rozcieńczonych wodnych roztworów substancji. Stopniowe rozcieńczanie leku sprawia, że zawartość substancji czynnej jest znikoma. Natomiast najważniejszą właściwość leczniczą posiada woda destylowana, za pomocą której dokonuje się rozcieńczeń substancji.
2. Co to jest pamięć wody?
Woda użyta do rozcieńczenia substancji leczniczej posiada pewien rodzaj informacji zgromadzony w procesie reakcji ze sobą substancji rozcieńczanych. Cząsteczki te ulegają wówczas drganiom, przybierają różne ułożenie wobec siebie nawzajem, powodując wytworzenie określonego stanu energetycznego. Stan ten przenoszony jest następnie na cząsteczki płynu, w którym dokonuje się rozcieńczania tych substancji. Jest nim woda destylowana. Pomimo bardzo dużego rozcieńczenia substancji powodującego niemal całkowitą eliminację substancji czynnej, woda, w której dokonano rozcieńczenia cząsteczek leku, nabywa właściwości leczniczych. Roztwór o takich właściwościach nazywany jest zdynamizowanym homeopatycznie roztworem wodnym.
3. Jakie są początki i założenia homeopatii?
Na początku XIX wieku, niemiecki lekarz Samuel Hahnemann w opublikowanych przez siebie pismach "Organon sztuki medycznej" i "Materia medica" zawarł nowe koncepcje leczenia. Według niego, każdy organizm ludzki posiada specjalną siłę oraz zdolność samoistnego powrotu do zdrowia. Sam organizm zna najbardziej skuteczne sposoby zwalczenia choroby oraz wie gdzie należy szukać jej przyczyn. Przykładowo, gorączka oznacza reakcję organizmu na "nieczystości", które się do niego dostały. Podwyższona temperatura ciała pozwala na "spalenie" zawartych w organizmie toksyn.
4. Jaki jest mechanizm działania leków homeopatycznych?
Według koncepcji działania leków homeopatycznych, objawy chorobowe ustępują natychmiast po przywróceniu naturalnej homeostazy (równowagi) w organizmie człowieka. Stosowanie produktów homeopatycznych podnosi siły witalne organizmu, zwane siłami życiowymi. Pobudzają one organizm do walki z chorobą doprowadzając do przywrócenia homeostazy organizmu. Szybkość powrotu do zdrowia podczas terapii lekami homeopatycznymi jest kwestią indywidualną i zależy od reakcji konkretnego organizmu na określony preparat.
5. Co to jest potencjowanie homeopatyczne?
Potencjowanie, zwane również dynamizowaniem środka homeopatycznego polega na sukcesywnym rozcieńczaniu substancji leczniczej i potrząsaniu z odpowiednią częstotliwością tak powstałego roztworu. Według ojca homeopatii, Hahnemanna, właściwości lecznicze cząsteczek zwiększają się wraz ze stopniem ich rozcieńczenia oraz odpowiednio wykonanego potrząsania pojemnika z przygotowanym preparatem.
6. Co oznacza pojęcie „blokada w leczeniu"?
Blokada w leczeniu homeopatycznym oznacza istnienie niekorzystnych czynników zewnętrznych wpływających na organizm pacjenta, zakłócających prawidłowy przebieg terapii. Aby leczenie zakończyło się powodzeniem, należy zadbać o usunięcie ewentualnych „blokad w leczeniu". Są to:
- stres, chroniczne zmęczenie,
- niedostateczny wypoczynek nocny,
- stosowanie używek i narkotyków,
- niedobór lub nadmiar wysiłku fizycznego,
- niekorzystne warunki mieszkaniowe (brak tzw. równowagi energetycznej w pomieszczeniach),
- nieprzestrzeganie higieny,
- nadmiar fal elektromagnetycznych (ekran telewizora, monitor komputera, antena, telefon komórkowy),
- hałas,
- przewlekłe stany zapalne,
- przewlekłe stosowanie leków z grupy kortykosteroidów oraz antybiotyków.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.