Trwa ładowanie...

I zasada kobiecości - dbaj o zdrowie intymne!

Avatar placeholder
20.07.2017 16:20
I zasada kobiecości - dbaj o zdrowie intymne!
I zasada kobiecości - dbaj o zdrowie intymne!

Kobiecość wymyka się prostym definicjom. Mimo iż można określić ją mianem zestawu atrybutów, ról i zachowań, nie sposób nie odnieść wrażenia, iż takie ujęcie tematu nie oddaje nawet w połowie tego, co się za nim kryje. Kobiecość to więcej niż sylwetka klepsydry, miękkie fale na włosach i czerwona pomadka na ustach. To sposób poruszania się, wrażliwość i co najmniej tysiąc innych rzeczy, które sprawiają, że płeć żeńska jest tak wspaniale różna od męskiej. Kobiecość to także świadomość swojego ciała i troska o zdrowie – również intymne. Układ rozrodczy jest częścią naszej wspaniałej kobiecości.

spis treści

1. Jak dbać o zdrowie intymne kobiety?

Dziś na szczęście bardzo łatwo zadbać o kobiecość i układ moczowo-płciowy. Najłatwiej jest stosować profilaktykę i utrzymywać niskie pH pochwy, które ochroni przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami.

Zdrowie intymne kobiety
Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i

zobacz galerię
Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Rekomenduje się stosowanie kompleksowych rozwiązań, które zawierają bakterie lub metabolity Lactobacillus, korzystnie wpływające na równowagę mikrobiologiczną pochwy.

Nie każdy probiotyk dostępny w aptece będzie jednak tak samo skuteczny. Najbardziej efektywnie działają preparaty, które w swoim składzie mają szczepy bakterii wyizolowane z konkretnej populacji. Z tego właśnie powodu Polkom zaleca się stosowanie probiotyków z bakteriami z rodzaju Lactobacillus, które należą do gatunków plantarum, fermentum oraz grupy acidophilus (tu ogromnie istotną rolę spełnia Lactobacillus gasseri, produkujący nadtlenek wodoru, który wykazuje silne działanie bakteriobójcze). Preparaty probiotyczne, które zawierają wymienione wyżej szczepy szybko i w optymalny sposób odbudowują florę bakteryjną pochwy i zwalczają grzyby oraz bakterie wywołujące infekcje intymne.

Warto polecić bardzo skuteczne trzy polskie szczepy probiotyczne (Lactobacillus gasseri 57C, Lactobacillus plantarum 57B, Lactobacillus fermentum 57A), które wchodzą w skład probiotyków doustnych i dopochwowych. Jak wykazały długoletnie prace naukowe prowadzone w Katedrze Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zastosowanie tych trzech szczepów bakterii pozwala na skuteczniejszą ochronę kobiety przed zakażeniami układu rozrodczego. Wspólne działanie trzech szczepów bakterii probiotycznych polega na hamowaniu rozwoju wielu patogenów: uropatogennej Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Gardnerella vaginalis, Staphylococcus aureus, Prevotella bivia, Streptococcus agalactiae oraz Candida albicans. Ponadto „potrójny” probiotyk lepiej naśladuje naturalną florę bakteryjną pochwy.

2. Aktywność seksualna a zakażenia dróg moczowo-płciowych

Życie seksualne a infekcje
Życie seksualne a infekcje

Nie pozwól, aby zakażenia intymne zepsuły Twoje życie seksualne!

zobacz galerię

Kobiecość to także możliwość przyjemnego aktu płciowego. Gdy w kontekście kontaktów seksualnych pada słowo „ryzyko”, najczęściej mamy na myśli nieplanowaną ciążę lub choroby przenoszone drogą płciową. Zbliżenia z partnerem mogą mieć jednak także inne następstwa, a mianowicie infekcje intymne. Jeśli kobieta stosuje doustną antykoncepcję, w jej organizmie dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą zaburzać równowagę mikrobiologiczną pochwy.

Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego oznacza, że te korzystne dla zdrowia kobiety bakterie nie są w stanie efektywnie zwalczać patogenów i utrzymywać właściwego pH pochwy. W takiej sytuacji wzrasta ryzyko zakażeń intymnych. Do podwyższenia pH pochwy dochodzi również w przypadku stosowania wkładek domacicznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowo-płciowego rośnie, gdy partner kobiety nie stosuje prezerwatyw – łatwiej przenosi on swoje bakterie, a dodatkowo sperma ma odczyn obojętny i podnosi pH pochwy, stwarzając sprzyjające warunki do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Podczas stosunku łatwo przenieść bakterie z odbytu do pochwy, a jeśli pochwa ma podwyższone pH, jest już bardzo blisko do stanu zapalnego. Wówczas kobieta może zauważyć u siebie niepokojące objawy świadczące o zakażeniu pochwy: pieczenie i świąd miejsc intymnych, a także zmianę zapachu, ilości oraz zabarwienia wydzieliny z pochwy. Wbrew pozorom, infekcje intymne to powszechne zjawisko – według danych szacunkowych, aż 75% kobiet doświadczyło ich co najmniej raz w życiu.

Do problemów intymnych predysponują również niewłaściwe nawyki higieniczne (mycie okolic intymnych mydłem, irygacje pochwy), osłabienie odporności, antybiotykoterapia bez zastosowania osłony w postaci probiotyku, stres, a nawet noszenie bielizny ze sztucznych tkanin i obcisłych spodni.

Zdrowie intymne to gwarancja dobrego samopoczucia i pewności siebie. Zatroszcz się o swoją kobiecość i bądź kwaśna! Niskie pH pochwy pomoże ci uniknąć uciążliwych zakażeń układu moczowo-płciowego i suchości pochwy, poprawiając tym samym doznania seksualne. Zaopatrz się w dobry probiotyk już dziś!

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze