Trwa ładowanie...

Innowacyjny lek na HCV

Naukowcy skończyli pierwszą fazę testów nad nowym lekiem na zapalenie wątroby typu C. Wyniki są bardzo obiecujące – farmaceutyk okazał się zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla chorego.

spis treści

1. Czym jest HCV?

HCV (hepatitis C virus) to wirus zapalenia wątroby typu C. Jest on główną przyczyną raka i marskości wątroby. W Polsce zakażonych nim jest 1,4% populacji, przy czym nosiciele HCV zazwyczaj nie są tego świadomi. Często zdarza się, że w wyniku zachorowania na zapalenie wątroby typu C, pacjent potrzebuje przeszczepu organu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Skuteczność nowego leku

W 2008 roku przeprowadzono badania laboratoryjne, które potwierdziły skuteczność nowego leku w niszczeniu HCV. Dzięki temu firma farmaceutyczna pracująca nad lekiem uzyskała pozwolenie na przeprowadzenie badań klinicznych. Pierwsza faza tych badań udowodniła brak efektów ubocznych i przeciwwskazań do stosowania farmaceutyku przez ludzi. Szczególnie obiecująca jest jego wysoka skuteczność – niszczy aż 90% wirusów.

3. Przyszłość nowego leku na HCV

Dotychczas zapalenie wątroby typu C leczone było za pomocą interferonu i rybawiryny, jednak niektórzy chorzy źle reagowali na tą metodę terapii ze względu na jej efekty uboczne. Nowy lek jest znacznie bezpieczniejszy i, jak wskazują badania, najsilniejszy z dostępnych. Chociaż przeszedł dopiero wstępną fazę badań i czeka go jeszcze wiele testów, można z nim wiązać duże nadzieje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy lek na WZW typu C w trybie przyspieszonej rejestracji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza