Inteligentny lek sprawia, że ludzie są mądrzejsi

Badania przeprowadzone przez amerykańskich i brytyjskich naukowców pokazują, że lek o nazwie modafinil zwiększa wydajność umysłu. Czy każdy będzie miał do niego dostęp?

Inteligentny lek

Modafinil wykorzystywany jest do leczenia narkolepsji. Działa pobudzająco, zmniejsza uczucie senności, a także poprawia koncentrację. Trudno go jednak dostać na polskim rynku.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy podejrzewają, że wiele osób przyjmuje specyfik bez medycznego uzasadnienia. Są zdrowe, nie mają problemów z nadmierną sennością, ale chcą przygotować się do ważnego egzaminu, mają jakieś ważne zadania do wykonania.

Wzięto więc pod lupę to „niemedyczne” wykorzystanie leku, aby przekonać się, czy jest on skuteczny i bezpieczny.

Według naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie (Wielka Brytania) i Harvard Medical School (USA) modafinil rzeczywiście wpływa korzystnie na funkcje poznawcze, a ponadto jest bezpieczny. Poprawia koncentrację, zwiększa wydajność pracy umysłowej. Można więc określać go mianem inteligentnego leku (smart drug).

Zespół przeanalizował literaturę naukową dotyczącą modafinilu, przyjrzał się temu, w jaki sposób środek wpływa na pamięć, koncentrację, zdolność podejmowania decyzji, kreatywność, uczenie się. Wyniki pracy naukowców, opublikowane w European Neuropsychopharmacology, potwierdzają, że lek ten wpływa korzystnie na procesy myślowe, jednak jego działanie może się różnić w zależności od podejmowanej aktywności.

Badacze zaznaczają, że modafinil nie poprawia pamięci krótkotrwałej, ale wpływa na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i opracowywanie planów. Są to więc wyższe funkcje, na które składają się pomniejsze procesy poznawcze.

Ponadto lek nie powoduje groźnych dla zdrowia efektów ubocznych. Anna-Katharina Brem, współautorka badań, twierdzi, że w obliczu znikomych skutków ubocznych może być uznany za „poznawczy wzmacniacz”.

Czy wobec tego lek zostanie dopuszczony do ogólnej sprzedaży? Na to się nie zanosi. Zastosowanie modafinilu do zwiększenia wydajności umysłu wciąż budzi wiele kontrowersji. Lek ten był do tej pory wykorzystywany jedynie w poważnych przypadkach chorobowych. Potrzebne są dalsze badania, by ocenić, czy może być stosowany w innych sytuacjach niż narkolepsja.

Niektórzy pobudzają się niedozwolonymi, niebezpiecznymi środkami. Czy wiesz, jakie mogą być tego konsekwencje? Dołącz do dyskusji na ten temat.

Magdalena Pietras, ponad rok temu

Źródła zewnętrzne

  • sciencealert.com

Leki

Komentarze (7)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...