Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dr n. med. Krzysztof Staniszewski

Inteligentny lek sprawia, że ludzie są mądrzejsi

 Magdalena Pietras
17.09.2015 13:10
Inteligentny lek sprawia, że ludzie są mądrzejsi
Inteligentny lek sprawia, że ludzie są mądrzejsi (Zdjęcie tabletek / Shutterstock)

Badania przeprowadzone przez amerykańskich i brytyjskich naukowców pokazują, że lek o nazwie modafinil zwiększa wydajność umysłu. Czy każdy będzie miał do niego dostęp?

1. Inteligentny lek

Modafinil wykorzystywany jest do leczenia narkolepsji. Działa pobudzająco, zmniejsza uczucie senności, a także poprawia koncentrację. Trudno go jednak dostać na polskim rynku.

Naukowcy podejrzewają, że wiele osób przyjmuje specyfik bez medycznego uzasadnienia. Są zdrowe, nie mają problemów z nadmierną sennością, ale chcą przygotować się do ważnego egzaminu, mają jakieś ważne zadania do wykonania.

Wzięto więc pod lupę to „niemedyczne” wykorzystanie leku, aby przekonać się, czy jest on skuteczny i bezpieczny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Według naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie (Wielka Brytania) i Harvard Medical School (USA) modafinil rzeczywiście wpływa korzystnie na funkcje poznawcze, a ponadto jest bezpieczny. Poprawia koncentrację, zwiększa wydajność pracy umysłowej. Można więc określać go mianem inteligentnego leku (smart drug).

Zespół przeanalizował literaturę naukową dotyczącą modafinilu, przyjrzał się temu, w jaki sposób środek wpływa na pamięć, koncentrację, zdolność podejmowania decyzji, kreatywność, uczenie się. Wyniki pracy naukowców, opublikowane w European Neuropsychopharmacology, potwierdzają, że lek ten wpływa korzystnie na procesy myślowe, jednak jego działanie może się różnić w zależności od podejmowanej aktywności.

Badacze zaznaczają, że modafinil nie poprawia pamięci krótkotrwałej, ale wpływa na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i opracowywanie planów. Są to więc wyższe funkcje, na które składają się pomniejsze procesy poznawcze.

Ponadto lek nie powoduje groźnych dla zdrowia efektów ubocznych. Anna-Katharina Brem, współautorka badań, twierdzi, że w obliczu znikomych skutków ubocznych może być uznany za „poznawczy wzmacniacz”.

Czy wobec tego lek zostanie dopuszczony do ogólnej sprzedaży? Na to się nie zanosi. Zastosowanie modafinilu do zwiększenia wydajności umysłu wciąż budzi wiele kontrowersji. Lek ten był do tej pory wykorzystywany jedynie w poważnych przypadkach chorobowych. Potrzebne są dalsze badania, by ocenić, czy może być stosowany w innych sytuacjach niż narkolepsja.

Niektórzy pobudzają się niedozwolonymi, niebezpiecznymi środkami. Czy wiesz, jakie mogą być tego konsekwencje? Dołącz do dyskusji na ten temat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze