Trwa ładowanie...

Ipilimumab do walki z czerniakiem

Według najnowszych badań, leki na bazie ipilimumabu mogą stanowić przełom w leczeniu czerniaka. Badania dowiodły, że osoby poddane leczeniu ipilimumabem żyły dwa razy dłużej niż pacjenci, którzy nie byli poddani leczeniu...

spis treści

1. Zastosowanie ipilimumabu

FDA (Food and Drug Administration) zaaprobowało ipilimumab i uznało leki na bazie tego składnika za skuteczny sposób walki z zaawansowanym stadium czerniaka u osób dorosłych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Czym jest ipilimumab?

Ipilimumab to ludzkie przeciwciało monoklonalne, które blokuje zawarty w limfocytach T antygen CTLA-4, wspomagając tym samym działanie układu immunologicznego. Zablokowanie antygenu CTLA-4 zwiększa aktywność limfocytów T, które dzięki temu mogą skuteczniej atakować komórki nowotworowe.

3. Czerniak złośliwy

Obecnie w Polsce tysiące osób zapada na nowotwory skóry. Jednym z nich jest czerniak złośliwy. Wywodzi się on z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę - melanocytów. Czerniak rozwija się bardzo szybko, często prowadzi do przerzutów i do tej pory był bardzo słabo podatny na leczenie. Najczęściej lokalizuje się na skórze, rzadziej na błonie śluzowej lub gałce ocznej.

4. Czynniki ryzyka rozwoju czerniaka

Najbardziej podatne na czerniaka są osoby o jasnej karnacji, posiadające liczne znamiona i zmiany barwnikowe skóry. Czerniak częściej dotyczy również osób długotrwale wystawiających się na działanie promieniowania ultrafioletowego.

5. Czerniak a opalanie

Istnieją obawy, iż ze względu na dotychczasową popularność opalenizny i chodzenia do solarium, możemy wkrótce zaobserwować wzrost zachorowań na czerniaka złośliwego. Być może dla wielu osób szansą na wygranie walki z nowotworem okaże się ipilimumab.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rola diagnostyki molekularnej w leczeniu czerniaka
Ipilimumab do walki z czerniakiem
Ipilimumab do walki z czerniakiem
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza