Trwa ładowanie...

Terapia skojarzona w leczeniu czerniaka złośliwego

Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago naukowcy przedstawili dane, które sugerują, iż dwa leki na czerniaka podane razem mogą okazać się bardziej skuteczne niż podane osobno...

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

spis treści

1. Działanie leków na czerniaka

Oba badane farmaceutyki są przeciwciałami monoklonalnymi, czyli postaciami naturalnie występujących białek, które zwalczają choroby. Pierwszy z nich stymuluje układ immunologiczny do atakowania chorych komórek, w tym komórek rakowych. Lek ten był już wcześniej wykorzystywany u pacjentów z czerniakiem po przerzutach. Działanie drugiego farmaceutyku polega na hamowaniu wzrostu naczyń krwionośnych, które dostarczają guzowi składniki odżywcze. Wykorzystywano go już u osób chorych na raka jelita grubego, raka płuc i nerek.

2. Badania nad terapią skojarzoną

W pierwszej fazie badań klinicznych udział wzięły 22 osoby z niekwalifikującym się do operacji czerniakiem złośliwym. W większości przypadków pacjenci dobrze tolerowali oba leki, chociaż 5 z nich musiało przerwać terapię ze względu na stan zapalny ścian tętnicy, wątroby, tarczycy, jelita grubego lub błony naczyniowej gałki ocznej. U badanych pozytonowa tomografia emisyjna wykazała zwiększoną odpowiedź immunologiczną na komórki nowotworowe, a tomografia komputerowa udowodniła zmniejszony dopływ krwi do guza. U 8 pacjentów zanotowano częściową odpowiedź na leczenie (guz nieco zmniejszył swoje rozmiary), natomiast u 6 choroba się ustabilizowała. Te odpowiedzi kliniczne utrzymywały się przez co najmniej 6 miesięcy. Z 22 osób poddanych ocenie, 14 pacjentów skorzystało na leczeniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ipilimumab do walki z czerniakiem
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza