Terapia skojarzona w leczeniu czerniaka złośliwego

Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago naukowcy przedstawili dane, które sugerują, iż dwa leki na czerniaka podane razem mogą okazać się bardziej skuteczne niż podane osobno...

spis treści

1. Działanie leków na czerniaka

Oba badane farmaceutyki są przeciwciałami monoklonalnymi, czyli postaciami naturalnie występujących białek, które zwalczają choroby. Pierwszy z nich stymuluje układ immunologiczny do atakowania chorych komórek, w tym komórek rakowych. Lek ten był już wcześniej wykorzystywany u pacjentów z czerniakiem po przerzutach. Działanie drugiego farmaceutyku polega na hamowaniu wzrostu naczyń krwionośnych, które dostarczają guzowi składniki odżywcze. Wykorzystywano go już u osób chorych na raka jelita grubego, raka płuc i nerek.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Badania nad terapią skojarzoną

W pierwszej fazie badań klinicznych udział wzięły 22 osoby z niekwalifikującym się do operacji czerniakiem złośliwym. W większości przypadków pacjenci dobrze tolerowali oba leki, chociaż 5 z nich musiało przerwać terapię ze względu na stan zapalny ścian tętnicy, wątroby, tarczycy, jelita grubego lub błony naczyniowej gałki ocznej. U badanych pozytonowa tomografia emisyjna wykazała zwiększoną odpowiedź immunologiczną na komórki nowotworowe, a tomografia komputerowa udowodniła zmniejszony dopływ krwi do guza. U 8 pacjentów zanotowano częściową odpowiedź na leczenie (guz nieco zmniejszył swoje rozmiary), natomiast u 6 choroba się ustabilizowała. Te odpowiedzi kliniczne utrzymywały się przez co najmniej 6 miesięcy. Z 22 osób poddanych ocenie, 14 pacjentów skorzystało na leczeniu.

Następny artykuł: Ipilimumab do walki z czerniakiem

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy