Trwa ładowanie...

Jak alergik może sobie ulżyć?

Alergia jest niezwykle uciążliwą chorobą. Zapalenie spojówek, nieżyt nosa, trudności w oddychaniu to tylko niektóre dolegliwości utrudniające życie. Stosowanie kilku podstawowych zasad wyeliminuje alergeny i sprawi, że alergik poczuje ulgę.

1. Co sprawi, że alergik poczuje poprawę?

 1. Regularne sprzątanie – osoby ze skłonnością do alergii powinny szczególnie dbać o czystość w mieszkaniu. Porządki najlepiej robić kilka razy w tygodniu. Ważne jest by kurz i roztocza usuwać regularnie.
 2. Wyposażenie mieszkania – alergik powinien przebywać w mieszkaniu, w którym nie ma firanek i zasłon. Okna można zasłaniać roletami lub żaluzjami. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę służącą do ich czyszczenia. Zapobiega ona wzbijaniu się kurzu. Ważny też jest materac. na którym śpi alergik. W sklepie można zakupić specjalne materace dla alergików.
 3. Dywany dla alergików to dość duży problem, powinno ich być jak najmniej. Są zbiorowiskiem kurzu i roztoczy. Najlepiej czyścić je na świeżym powietrzu. Jeżeli to nie możliwe, można przed sprzątaniem, zwilżyć je wilgotną ściereczką. Zapobiega to unoszeniu się kurzu.
 4. Podłogi należy sprzątać na mokro. Alergik nie powinien używać szczotki do zamiatania. Wystarczy nasączyć mopa wodą by sprzątanie było efektywniejsze. Jeśli musimy użyć zwykłej szczotki do zamiatania, należy lekko zwilżyć wodą podłogę.
 5. Drewniane elementy w mieszkaniu, tj. meble, ramy obrazów, można przecierać szmatką nasączoną woskiem. Oczyści to meble i ramy z brudu oraz nada im połysk.
 6. Porcelanę dobrze jest wymyć w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (1 cytryna na 1 litr wody). Kryształy z kolei czyści się w mydłem i ciepłą wodą. Następnie płucze się w zimnej z dodatkiem octu i wyciera jednorazowym ręcznikiem lub miękką ściereczką. Często kryształy mają brzydki osad na dnie. Można się go pozbyć ciepłym olejem spirytusowym. Zostawiamy go na kilka godzin w krysztale, a następnie wylewamy. Kryształ płuczemy i wycieramy.
 7. Ściereczki z mikrofibry – warto zastąpić nimi zwykłe ścierki. Ściereczki z mikrofibry są skuteczne bez detergentów, każdy alergik może ich używać bez obawy.
 8. Wyeliminować środki żrące – ich opary mogą powodować objawy uczulenia lub zatrucia. Istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z uciążliwym brudem.
 9. Kuchenkę gazową lub mikrofalową można skutecznie wyczyścić z tłuszczu. Wystarczy do kuchenki wstawić naczynie z wodą i ją zagotować. Po tym tłuszcz ze ścianek kuchenki będzie można usunąć zwykłą ściereczką.
 10. Alergik nie powinien sam sprzątać – oczywiście jeżeli ma taką możliwość. Kiedy jednak musi osobiście chwycić za odkurzacz, dobrze by pamiętał o specjalnej maseczce zasłaniającej nos i usta. Rękawiczki dla alergików (najlepiej winylowe) to także dobry sposób na ograniczenie kontaktu z alergenami. Maseczkę można kupić w aptece lub samemu zrobić z kawałka bawełny.
 11. Istotny jest rodzaj odkurzacza, którym alergik sprząta. Zwykłe odkurzacze tylko pozornie oczyszczają z kurzu. Druga stroną wydmuchują część zebranego brudu razem z alergenami. Warto kupić specjalny odkurzacz dla alergików z filtrem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza