Gdzie można zarazić się koronawirusem? Na powietrzu mamy mniejsze szanse. O ile przestrzega się pewnej zasady
Scott Gottlieb z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) napisał na twitterze, że „Badania sugerują, iż ruch na dworze przy wyższych temperaturach niesie za sobą mniejsze ryzyko zakażenia niż ten w zamkniętych pomieszczeniach”. Rewelacje urzędnika FDA potwierdzają również inne statystyki.
1. Jak ochronić się przed zakażeniem?
Gubernator stanu Nowy Jork, w którym odnotowano najwięcej zarażeń w całych Stanach Zjednoczonych, przekazał dane zebrane przez władze stanowe dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Okazało się, że 66 proc. nowych przypadków to ludzie, którzy nie przestrzegali zasad izolacji społecznej. Chorzy zarazili się w domach.
Zobacz także: Koronawirus w USA. Ponad 2 tysiące zgonów w ciągu doby
Amerykanie podnoszą tym samym, że zamknięcie w domach wszystkich zdrowych osób może dla nich nieść znacznie większe zagrożenie. Tamtejszy portal The Hill pisze, że przy zachowaniu dwumetrowych odstępów i przestrzeganiu zasad higienicznych ryzyko zarażenia jest znacznie mniejsze w parku czy na boisku. Tom Frieden, były dyrektor CDC ostrzega jednak przed masowym wychodzeniem na zewnątrz. "Cieszmy się naturą. To dla nas dobre, a tam ryzyko zarażenia jest bardzo małe. Pod jednym warunkiem: te miejsca nie mogą być zatłoczone" - przypomina.
Zobacz także: Współczynnik zarażania. Jak szybko rozprzestrzenia się wirus? Ile osób może zarazić chory na COVID-19?
2. Gdzie można zarazić się koronawirusem?
Koronawirus może być przekazywany bezpośrednio od osoby zarażonej, ale również dotykając przedmiotów, z którymi kontakt miała osoba zarażona SARS-CoV-2.
- Wirusem można się zarazić drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażoną powierzchnią, np. dotykanie poręczy w autobusie, na której jest wydzielina chorego – wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n. med. Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
Amerykańscy eksperci z The Hill podnoszą, że ryzyko zakażenia w pomieszczeniach zamkniętych może być większe latem ze względu na klimatyzację, dzięki której wirus może utrzymywać się w powietrzu.
Zobacz także: Pacjenci, którzy przeszli koronawirusa mogą dalej zarażać. Nawet po ustąpieniu objawów
Amerykańskie przedsiębiorstwo Ansys zajmujące się tworzeniem oprogramowania wspomagającego obliczenia inżynierskie przygotowało z kolei specjalną symulację pokazującą to, jak kropelki wirusa unoszą się w powietrzu, kiedy ktoś kichnie w trakcie biegania. Naukowcy podkreślają tym samym, jak ważne jest zabezpieczanie twarzy w trakcie rekreacji w miejscach publicznych.
3. Gdzie jest najwięcej ognisk koronawirusa?
Dane z Polski są dobrym przykładem tego, że skupiska ludności są najlepszą przestrzenią do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Statystyki z województwa śląskiego pokazują, że problematyczne nadal pozostają kopalnie Polskiej Grupy Górniczej.
Podobnie dane wyglądają w Domach Pomocy Społecznej. Ze względu na to, że przebywają tam osoby starsze, ryzyko związane z wirusem jest znacznie większe. Dotychczas koronawirusa wykryto u 311 pensjonariuszy w 24 DPS w całym kraju. Dużym problemem są też szpitale i przychodnie, tam doszło do ok. 20 proc. wszystkich zakażeń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.