Trwa ładowanie...

Jak opóźnić łysienie?

Zobacz film: "Jak opóźnić łysienie?"

Wypowiedź : Dr n. med. Grzegorz Turowski, chirurg plastyk

Co roku na całym świecie wykonuje się już ponad 1 milion zabiegów chirurgicznej i niechirurgicznej rekonstrukcji owłosienia – podaje w swoim najnowszym raporcie ISHRS. W zaledwie 10 lat liczba zabiegów wzrosła na całym świecie aż o 64%. Eksperci prognozują, że w latach 2016-2020 sam rynek urośnie o kolejne 25%.

Zobacz także:

Osoby szczególnie narażone na raka łączy jedna cecha

W Polsce rynek ten dopiero się rozwija. Na terenie kraju działa już blisko 40 klinik zajmujących się różnymi metodami rekonstrukcji owłosienia, z czego prawie połowa wykonuje zabiegi chirurgicznej transplantacji.

1. Pomogą technologie XXI wieku

Obecnie popularność zyskują przeszczepy przy użyciu robota Artas System. W tym przypadku to maszyna pod kontrolą lekarza pobiera zespoły mieszkowe, a następnie nakłuwa skórę głowy. Ostatecznie w powstałe nacięcia wszczepia się pobrane włosy. W niektórych przypadkach (np. kiedy włosy się przerzedzają) wystarczająca może być mezoterapia igłowa skóry głowy, czyli odżywienie skóry koktajlem z witamin i substancji odżywczych.

Sprawdź:

Najdziwniejsze terapie na świecie. Niektórych lepiej nie próbować na sobie

- Doszliśmy do takiego etapu, w którym jesteśmy w stanie przeszczepić włosy i odrestaurować pokrycie głowy bez widocznych skutków. Zabieg typu FUE (ang. Follicular Unit Extraction), który polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych, to rewolucja w chirurgii transplantacyjnej włosów. Przez wiele lat znaczna część klinik pobierała włosy w postaci tzw. strypu, czyli kawałka skóry, który jest wycinany w całości, a następnie rozcinany pod mikroskopem na pojedyncze mieszki włosowe – wyjaśnia , Dr n. med. Grzegorz Turowski, chirurg plastyk.

Zobacz także:

Twój wygląd zdradza, czy masz problemy z hormonami

Efektem przeszczepu włosów metodą FUE jest redukcja nieestetycznych, podłużnych blizn, które dotąd odstraszały wielu łysiejących przed zabiegiem. - Ciekawostką jest, że nigdy nie dochodzi do całkowitego wypadania włosów. Nawet u pacjentów z najbardziej zaawansowanymi przypadkami. Tak naprawdę włosy zostają z tyłu głowy i są to włosy, które wykorzystujemy do przeszczepów – dodaje dr Grzegorz Turowski.

Rekonstrukcja włosów stała się nie tylko estetyczną fanaberią, u wielu mężczyzn jest to sposób na pokonanie swoich kompleksów, większą otwartość, przełamanie depresji. Względy czysto estetyczne są niejednokrotne na ostatnim miejscu. Warunkiem sukcesu jest oczywiście oddanie się w ręce fachowców i korzystanie ze sprawdzonych metod.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza