Jak reagować, gdy po szczepieniu czujemy się źle? Dr Feleszko wyjaśnia, kiedy należy przyjąć aspirynę, a kiedy paracetamol (WIDEO)
Lekarze podkreślają, że w zdecydowanej większości pacjenci, którzy przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19, nie odczuwają żadnych istotnych skutków ubocznych. Jednak w przypadku niektórych osób może pojawić się gorączka, osłabienie lub ból w barku. Zaobserwowano również, że częściej NOP-y występują u ozdrowieńców.
Co zrobić, gdy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 czujemy się źle? Na to pytanie odpowiadał dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, specjalista chorób płuc, immunolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który był gościem programu WP "Newsroom".
- To jest bardzo częste pytanie, ponieważ wiele osób tego doświadcza - podkreślał lekarz. - Najbardziej właściwym postępowaniem w tej sytuacji będzie przyjęcie leków przeciwgorączkowych, w szczególności paracetamolu. Oprócz tego należy zadbać o prawidłowe nawadnianie organizmu - dodał.
Dr Feleszko również odniósł się do szczepionki firmy AstraZeneca i ryzyka wystąpienia epizodów zatorowo-zakrzepowych.
- Osobom z grup ryzyka, czyli w szczególności młodym kobietom oraz osobom przyjmującym doustne środki antykoncepcyjne, lekarze rodzinni zalecają, aby krótko przed szczepieniem przyjąć leki przeciwzakrzepowe. W szczególności kwas acetylosalicylowy, czyli po prostu zwykłą aspsirynę - powiedział dr Feleszko.
Jednocześnie lekarz podkreślił, że nie należy po szczepieniu przeciw COVID-19 przyjmować leków, które zawierają ibuprofen.
- Od lat lekarze nie zalecają przyjmowania ibuprofenu po szczepieniu, ponieważ wykazuje on działania przeciwzapalne, a tym samym może zmniejszyć aktywność szczepionki. Tego nie chcemy - wyjasnił dr Wojciech Feleszko.
W badaniu opublikowanym w "The Lancet" przeanalizowano, jakie skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 w 8 dni po szczepieniu zgłaszali Brytyjczycy. Reakcje poszczepienne wpisywali za pomocą aplikacji COVID Symptom Study.
Ogólnoustrojowe skutki uboczne obejmowały bóle głowy, zmęczenie, dreszcze, biegunkę, gorączkę, bóle stawów, bóle mięśni i nudności. Miejscowe skutki uboczne obejmowały miejscowy ból, obrzęk, tkliwość, zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk gruczołów pachowych.
Po przyjęciu preparatu firmy Pfizer ogólnoustrojowe skutki uboczne po pierwszej dawce zgłaszało 13,5 proc. osób i 22,0 proc. po drugiej dawce. Zaś po pierwszej dawce preparatu AstraZeneca ogólnoustrojową reakcję poszczepienną zgłosiło 33,7 proc. osób.
Miejscowe działania niepożądane zgłaszało 71,9 proc. osób po pierwszej dawce i 68,5 proc. po drugiej dawce Pfizera i 58,7 proc. po pierwszej dawce AstraZeneki.
Ogólnoustrojowe działania niepożądane występowały częściej (1,6 razy po szczepieniu AstraZeneką i 2,9 razy po Pfizerze) u osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Okazuje się, że także w Polsce ozdrowieńcy częściej zmagali się z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi.
Zobacz także: #SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
-
Koronawirus w Polsce. Będą zmiany w strategii walki z COVID-19. Dr Jacek Krajewski tłumaczy, dlaczego obecny system nie działa (WIDEO)
-
Koronawirus w Polsce. Jak długo jeszcze trzeba będzie nosić maseczki? Prof. Boroń-Kaczmarska: Przynajmniej do końca roku
-
#SzczepSięNiePanikuj. Gorączka po szczepieniu przeciw COVID-19. "Może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów"
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.