Trwa ładowanie...

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Wyjaśniamy krok po kroku

1 kwietnia część 40- i 50-latków czekało spore zaskoczenie. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w nocy możliwość rejestracji dla tych grup wiekowych. Niektórym udało się zapisać już na kwiecień. Co trzeba zrobić, żeby zapisać się na szczepienie?

Zobacz film: "Dr Karauda o większej zakaźności brytyjskiego wariantu koronawirusa"

spis treści

1. Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 40+ rozpoczęła się w nocy z 31 marca na 1 kwietnia. Było to sporym zaskoczeniem zarówno dla lekarzy jak i dla pacjentów, ponieważ Ministerstwo Zdrowia wcześniej nikogo nie poinformowało o zamiarach uruchomienia zapisów. Informacja o wolnych terminach na szczepienia przeciw COVID-19 błyskawicznie rozeszła się w internecie. Już o godz. 9 rano przestało działać Internetowe Konto Pacjenta, a następnie i Profil Zaufany - rządowe serwisy, za pomocą których można potwierdzić termin szczepienia.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?
Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? (Getty Images)

Części pacjentów jednak się poszczęściło, zdołali oni zapisać się na szczepienie już kwietniu. Jak opowiada dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w jego przychodni, osoby wieku 40+ są zapisywani dopiero na czerwiec.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać termin szczepienia przeciw COVID-19?

2. Krok 1. Zgłoś chęć zaszczepienia się

Jako pierwsze w grupie wiekowej 40+ możliwość rejestracji na konkretny termin otrzymały osoby, które wcześniej wypełniły formularz zgłoszenia na szczepienie na COVID-19.

Taką deklarację od 15 stycznia może złożyć każdy Polak powyżej 18. roku życia. Formularz należy uzupełnić na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl. Wymagane jest podanie imienia, nazwiska, numeru PESEL, adresu mailowego, kodu pocztowego oraz numeru telefonu (opcjonalnie). Następnie na maila otrzymamy prośbę o potwierdzenie zgłoszenia. Wówczas trzeba kliknąć link, a formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.

Kiedy ruszy procedura szczepień dla naszej grupy zostaniemy poinformowani drogą mailową. Otrzymamy też e-skierowanie oraz możliwość rejestracji na konkretny termin.

Co w przypadku osób 40+, które złożyły formularz, ale 1 kwietnia nie otrzymały żadnej informacji?

Jak wynika z informacji, którą otrzymaliśmy na infolinii Narorodowego Programu Szczepień (num. 989), należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i sprawdzić, czy został utworzony termin szczepienia. Jeśli nie mamy dostępu do IKP, należy czekać na telefon z Ministerstwa Zdrowia.

- Osoby w wieku 40+, które zostały zakwalifikowane do szczepienia przeciw COVID-19, mogą otrzymać telefon od ministerialnej sekretarki w ciągu następnych kilku dni - zapewniono nas na infolinii.

3. Krok 2. Znajdź najbliższą placówkę, która prowadzi szczepienia

Przez zamieszanie wokół preparatu AstraZeneca wielu zarejestrowanych i zapisanych na konkretny termin pacjentów, rezygnowało ze swojego szczepienia. Kiedy pacjent nie stawia się na szczepienie, placówki robią wszystko, żeby nie dopuścić do zmarnowania dawki. Wówczas na szczepienie może zgłosić się każda osoba, nawet niezarejestrowana w systemie, a zatem nieposiadająca e-skierowania.

- Jeśli taka osoba mieści się w przedziale wiekowym albo w wyznaczonej grupie zawodowej, to wtedy ją szczepimy. Nawet jeśli nie jest zarejestrowana w systemie. Dla nas nie jest to ważne. Zależy nam tylko na tym, żeby nie było wolnych dawek szczepionki - dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W takim przypadku to lekarz, kwalifikujący do szczepienia generuje e-skierowanie. Zdaniem dr Michała Sutkowskiego są to jednak wyjątkowe sytuacje i pacjenci powinni zgłaszać się do placówek po uprzedniej rejestracji.

Eksperci radzą, by szukać wolnych terminów w szpitalach węzłowych, ponieważ właśnie te placówki realizują najwięcej szczepień i dysponują największą liczbą dawek. Listę szpitali węzłowych znajdziemy na rządowej stronie albo pod tym linkiem.

4. Krok 3. Zadzwoń albo napisz SMS

Ministerstwo Zdrowia udostępniło również inne sposoby rejestracji na szczepienie.

Aby zarejestrować przez SMS należy wysłać wiadomość o treści SzczepimySie pod numer +48 664 908 556. W odpowiedzi dostaniemy SMS z prośbą przesłania swojego numeru PESEL oraz kodu pocztowego. W ten sposób zarejestrujemy się w systemie. Kiedy pojawią się wolne terminy szczepień, oddzwoni konsultant i zaproponuje konkretną datę.

Na szczepienie można zapisać się również poprzez całodobową i bezpłatną infolinię 989. Przed rozmową należy przygotować swój numer PESEL. Jeśli są dostępne terminy w naszej grupie wiekowej, możemy podczas rozmowy z wybrać konkretną datę oraz miejsce szczepienia.

Trzecią możliwą drogą rejestracji jest umówienie wizyty przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W procesie rejestracji dostaniemy do wyboru pięć dostępnych terminów w punktach szczepień znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Po dokonaniu rejestracji na podany numer telefonu otrzymamy SMS-a z potwierdzeniem.

Zobacz również: Dr Magdalena Łasińska-Kowara: Każdy katolik, który będąc świadomym objawów COVID-19, nie testował się, nie pozostawał w izolacji, powinien się spowiadać z zabójstwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.