Trwa ładowanie...

Jakie czynniki wskazują na zwiększone ryzyko demencji?

Avatar placeholder
29.11.2018 13:45
Według ekspertów zdrowy styl życia może opóźnić rozwój demencji
Według ekspertów zdrowy styl życia może opóźnić rozwój demencji (Fotolia)

Demencja dotyka 47 mln ludzi na całym świecie, a co roku kolejne 9,9 mln osób słyszy taką diagnozę. Według statystyk aż 2/3 z nich to kobiety. Jest to bardzo złożona choroba, na którą składa się wiele powiązanych ze sobą przyczyn. Do głównych objawów demencji należy utrata pamięci i pogorszenie funkcji poznawczych, jednak nasilenie i tempo postępu choroby jest bardzo indywidualne.

Istniejące metody leczenia różnią się od siebie skutecznością, jednak obecnie schorzenie nadal jest poważnym problemem, który stopniowo niszczy zdolność człowieka do normalnego życia.

Naukowcy w nowym raporcie dotyczącym najbardziej nowatorskich badań opublikowanym w czasopiśmie "The Lancet" sugerują, że aż 1 na 3 przypadki demencji można zapobiec.

Na Międzynarodowej Konferencji Towarzystwa Alzheimera w Londynie przedstawiono raport, w którym naukowcom udało się określić dziewięć czynników przyczyniających się do zwiększonego ryzyka rozwoju demencji. Oto one:

Zobacz film: "Kosztowna demencja"
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

Chociaż demencja zaczyna dawać objawy dopiero w późniejszym wieku, wymienione wyżej czynniki powodują stopniowe osłabienie sieci neuronowej w mózgu i prowadzą do rozwoju choroby już na wiele lat wcześniej, niż pojawią się pierwsze objawy.

Wszystkie te czynniki razem sprawiają, że ryzyko demencji wzrasta aż o 35 proc., co oznacza, że unikając ich możemy zapobiec 1/3 przypadków choroby. Dzięki temu globalne koszty leczenia demencji mogą zostać znacznie obniżone. Naukowcy uważają, że zdrowy styl życia jest kluczem do uniknięcia zarówno demencji, jak i wielu innych chorób.

Pozostałe 65 proc. jest niestety poza naszą kontrolą i obejmuje takie czynniki, jak gromadzenie się białka w mózgu (główna przyczyna choroby Alzheimera), mutacje genetyczne, które prowadzą do uszkodzenia mózgu itp.

Jednak wymienione czynniki ryzyka budzą pewne wątpliwości, głównie utrata słuchu.

Naukowcy tłumaczą jednak, że brak odpowiedniego natężenia dźwięku w środowisku uniemożliwia ludziom jedną z form przetwarzania poznawczego. Może to również prowadzić do zwiększenia izolacji społecznej i depresji, co również wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia demencji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Pomimo tego, że w raporcie nie wspomina się o nadużywaniu alkoholu i niezdrowej diecie, podejrzewa się, że te dwa czynniki również wpływają na ryzyko rozwoju demencji.

Eksperci uważają, że należy bardzo poważnie podejść do tematu profilaktyki demencji. Według nich choroba nie musi być nierozerwalnie związana z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Prognozy wskazują, że do roku 2050 u około 150 mln ludzi na świecie rozwinie się choroba. Mimo że demencja jest największym globalnym wyzwaniem dla zdrowia i opieki społecznej, naukowcy uważają, że unikając tych dziewięciu czynników ryzyka, zmniejszymy ryzyko zachorowania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze