Trwa ładowanie...

Groźny wirus wykryty we Francji. Śmiertelność wynosi nawet 40 proc.

Avatar placeholder
06.11.2023 09:24
Groźny wirus wykryty we Francji. Śmiertelność wynosi nawet 40 proc.
Groźny wirus wykryty we Francji. Śmiertelność wynosi nawet 40 proc. (Getty Images)

We Francji po raz pierwszy wykryto jedną z najgroźniejszych chorób świata. Mowa o krymsko-kongijskiej gorączce krwotocznej, która jest roznoszona przez kleszcze. Naukowcy są mocno zaniepokojeni sytuacją.

spis treści

1. Jedna z najgroźniejszych chorób

Bakteria wywołująca krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną została wykryta u kleszczy w Pirenejach Wschodnich, graniczących z północno-wschodnią Hiszpanią. Istnieją obawy, że choroba wkrótce dotrze także do innych krajów.

"Do tej pory we Francji nie wykryto żadnych zakażeń nabytych u ludzi w kraju" - podają eksperci ds. zdrowia publicznego we Francji.

Zobacz film: "Domowy spray na kleszcze. Skutecznie ochrania"

Już w lipcu br. brytyjscy naukowcy ostrzegali, że w związku ze zmianą klimatu choroba może rozszerzyć się poza swoje zwykłe obszary i rozprzestrzenić się do Wielkiej Brytanii i Francji.

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna w Hiszpanii zebrała swoje pierwsze żniwo. Od 2016 roku do sierpnia 2022 roku zgłoszono siedem przypadków choroby. Trzy osoby zmarły.

2. Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna

Śmiercionośny wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej przenoszony przez kleszcze endemicznie występuje w obszarach o cieplejszym klimacie jak Afryka, Bliski Wschód, Azja i Bałkany.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, śmiertelność choroby wynosi nawet 40 proc. Objawy krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej obejmują:

  • gorączkę,
  • ból mięśni, pleców i stawów,
  • sztywność szyi,
  • ból brzucha oraz biegunkę,
  • ból oczu i wrażliwość na światło,
  • nudności i wymioty,
  • zawroty i ból głowy.

Choroba może prowadzić do niewydolności narządów i krwawienia wewnętrznego. Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna znajduje się na liście dziewięciu "chorób priorytetowych" WHO, które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Osobom podróżującym zaleca się szczególną ostrożność. Najlepiej unikać wchodzenia na obszary porośnięte wysoką trawą, na których mogą występować kleszcze. Warto też zaopatrzyć się w środki odstraszające owady i nosić odpowiednie ubrania.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze