Trwa ładowanie...

Kaloryfery już ciepłe? Lepiej sprawdź, czy taka temperatura sprzyja zdrowiu

Jesienna aura i coraz niższe temperatury nie tylko wieczorami, ale też w ciągu dnia sprawiają, że w wielu polskich domach kaloryfery już grzeją. Niektórzy przezornie przykręcają je, inni – gotują sobie prawdziwą saunę. Tymczasem temperatura, w jakiej przebywamy, nie jest bez znaczenia dla zdrowia.

spis treści

1. Jaka temperatura jest optymalna dla zdrowia?

Ciepłe kaloryfery gwarantuje nam "Rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych". Jednak nie ma w nim konkretnej daty, kiedy mieszkańcy bloków mogą się spodziewać rozpoczęcia sezonu grzewczego. Temperatury za oknem sprawiły, że w wielu domach ten sezon właśnie ruszył. A jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniu?

Zobacz film: "Pomoże walczyć z zarazkami. Jak wietrzyć mieszkanie?"

Okazuje się, że zdefiniowanie "temperatury pokojowej" nie jest łatwe. Dla każdego oznacza bowiem co innego. Wpływ ma na to szereg czynników, w tym płeć, wiek, rodzaj wykonywanej aktywności czy kondycja zdrowotna. Np. osoby z niedoborem witaminy B12 lub z anemią, problemami z krążeniem czy niedoczynnością tarczycy odczuwają chłód bardziej dotkliwie. Z kolei niektóre stosowane leki, zaburzenia hormonalne, w tym również problemy z gruczołem tarczowym, mogą sprawiać, że osoby lepiej się czują w pomieszczeniach zdecydowanie chłodniejszych.

Sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się między wrześniem a październikiem
Sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się między wrześniem a październikiem (Pixabay)

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalną jest temperatura minimum 18 stopni Celsjusza. W przypadku osób w wieku senioralnym, ale także małych dzieci powinna być nieco wyższa – WHO wspomina o 20 stopniach Celsjusza. Z kolei temperatura w zakresach między 18 a 24 stopnie to gwarancja dobrego snu i taka powinna panować w sypialni.

A w jaki sposób na nasze zdrowie wpływa zbyt wysoka temperatura, czyli powyżej 24 stopni? Niestety długotrwałe przegrzewanie domu może wywołać szereg negatywnych skutków ubocznych.

2. Przegrzewasz mieszkanie? Na to się narażasz

Zbyt niska temperatura może wpływać negatywnie na naszą odporność i zwiększać ryzyko chorób układu oddechowego, ale także powodować problemy z koncentracją czy szybsze męczenie się. Wyjątkowo niskie temperatury są niewskazane dla osób z chorobami układu krążenia, cukrzycą, a także z zapalnymi chorobami stawów, jak RZS.

Biorąc pod uwagę upodobanie Polaków do wysokich temperatur, znacznie większe ryzyko stwarza przegrzewanie mieszkań. Temu towarzyszy także zbyt mała wilgotność powietrza, a te dwa czynniki mogą nasilać dolegliwości u alergików uczulonych na pyłki, sierść zwierząt czy kurz.

Wysoka temperatura w domu naraża nas również na:

 • zaburzenia ciśnienia,
 • przewlekłe problemy z zatokami,
 • świąd, pieczenie i zaczerwienienie oczu,
 • suchość, wiotkość i świąd skóry,
 • ospałość lub problemy z zasypianiem,
 • problemy z koncentracją,
 • rozdrażnienie, niepokój,
 • suchy kaszel,
 • większa podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne,
 • bóle głowy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza