Trwa ładowanie...

Karmią komórki nowotworowe. Ryzyko rośnie nawet o 30 proc.

 Katarzyna Prus
02.11.2023 11:09
Łykasz? Uważaj. Rośnie ryzyko raka płuc, jelit, piersi
Łykasz? Uważaj. Rośnie ryzyko raka płuc, jelit, piersi (Getty Images)

Multiwitaminy zamiast chronić zdrowie, mogą poważnie zaszkodzić. Ich długoterminowe stosowanie może zwiększyć nawet ryzyko raka. Kto szczególnie powinien na nie uważać?

spis treści

1. Multiwitaminy mogą zwiększać ryzyko raka

Organizacja Killing Cancer Kindly (KCK), która zajmuje się zapobieganiem nowotworom, chce ograniczenia długoterminowego stosowania multiwitamin. Eksperci podkreślają, że takie preparaty powinny być dostępne tylko na receptę, bo nawet o 30 proc. mogą zwiększać ryzyko raka.

KCK wskazuje na związek między spożyciem syntetycznych witamin a zwiększoną częstością występowania raka płuc, prostaty, jelit i piersi.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Multiwitaminy mogą poważnie zaszkodzić
Multiwitaminy mogą poważnie zaszkodzić (Getty Images)

Takie preparaty dostarczają organizmowi ogromnych dawek niepotrzebnych składników, które karmią komórki nowotworowe - pomagają im rosnąć i namnażać się.

Dr Mohammad Muneeb Khan, onkolog i szef KCK ostrzega, że "stoimy w obliczu tykającej bomby zegarowej".

- Podobnie jak antybiotyki, witaminy należy stosować oszczędnie i przyjmować wyłącznie osoby, u których zdiagnozowano niedobór witamin, i tylko tak długo, jak jest to konieczne do przywrócenia im zdrowia - zaznaczył lekarz cytowany przez "The Sun".

2. Dieta zamiast tabletek

U zdrowych osób nie ma takich niedoborów, więc zbilansowana dieta, dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Zamiast więc sięgać po suplementy, należy przede wszystkim zadbać o właściwe odżywianie. Niestety Polacy uwielbiają suplementy i zażywają je na potęgę.

Tymczasem eksperci od dawna przekonują, że multiwitaminy nie działają. Wskazują na to wyraźnie m.in. badania amerykańskiej grupy zadaniowej ds. usług prewencyjnych (USPSTF). Wynika z nich, że codzienne przyjmowanie suplementów witaminowych i mineralnych nie przynosi żadnych znaczących korzyści zdrowotnych.

Co gorsze, można sobie poważnie zaszkodzić. Chodzi przede wszystkim o zdrowe osoby, które nie mają niedoborów.

- Stosując suplementację w takim przypadku możemy doprowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie. Na przykład nadmiar witaminy D3 może prowadzić do niewydolności nerek, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, wymioty i biegunki oraz rozwoju kamicy nerkowej. W przypadku nadmiaru potasu, może się nawet skończyć zatrzymaniem akcji serca - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Beata Poprawa, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze