Trwa ładowanie...

Kim Kardashian szybko schudła siedem kg. Wtedy zaatakowała ją choroba wyniszczająca skórę i stawy

Kim Kardashian twierdzi, że dieta, dzięki której bardzo szybko schudła przed Met Galą sprawiła, że zachorowała na łuszczycowe zapalenie stawów. Co to na to lekarze?

spis treści

1. Schudła siedem kg w trzy tygodnie. Teraz zmaga się z konsekwencjami

W maju 41-letnia gwiazda reality show pt. "Z kamerą u Kardashianów" ujawniła, że straciła siedem kg w trzy tygodnie. Kim przeszła na drastyczną dietę, aby zmieścić się w kultową już suknię vintage, którą nosiła Marilyn Monroe w 1962 roku. Kardashian pojawiła się w niej na Met Gali, która odbyła się kilka miesięcy temu. Zachowanie Kardashian spotkało się z falą krytyki, jednak ta odpierała zarzuty, twierdząc, że schudła w zdrowy sposób – konsultowała bowiem swoją dietę zarówno z dietetykiem, jak i trenerem.

W wywiadzie, który niedawno udzieliła czasopismu "Allure", Kardashian zmieniła jednak zdanie i stwierdziła, że dieta spowodowała u niej łuszczycowe zapalenie stawów. Jak twierdzi, jej codzienna dieta polega na regularnym spożywaniu posiłków roślinnych, a w jadłospisie, który miał posłużyć do redukcji masy ciała, przeszła na jedzenie mięsa.

- Łuszczyca rozprzestrzeniła się na moje ciało. Dostałam łuszczycowego zapalenia stawów i nie mogłam tak naprawdę poruszać rękami. To było naprawdę bolesne, musiałam iść do reumatologa, który podał mi steryd. Wariowałam – powiedziała.

Celebrytka dodała, że odkąd wystąpiły u niej objawy łuszczycy, ponownie zrezygnowała z mięsa, co sprawiło, że łuszczycowe zapalenie stawów "uspokoiło się".

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą manifestującą się przewlekłym zapaleniem stawów i łuszczycą skóry. W niektórych przypadkach zajmuje inne partie ciała, m.in. oczy i serce, może również prowadzić do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Schorzenie może mieć bardzo różnorodny przebieg – od postaci łagodnych (wstępujących najczęściej) do ciężkich, prowadzących do zniszczenia stawów i niesprawności.

Kim Kardashian przeszła na restrykcyjną dietę. W ciągu trzech tygodni schudła 7 kg
Kim Kardashian przeszła na restrykcyjną dietę. W ciągu trzech tygodni schudła 7 kg (Getty Images)

2. Czy dieta może wywołać łuszczycowe zapalenie stawów?

Dr Jonathan Chan, reumatolog z Vancouver i badacz kliniczny w Arthritis Research Canada, twierdzi, że nie ma dowodów na to, że zmiany w diecie mogą spowodować łuszczycowe zapalenie stawów. Istnieje wiele innych czynników, które zwiększają ryzyko choroby.

- Istnieje wiele anegdotycznych doniesień o zmianach w diecie wpływających na skórę, stawy i różne inne choroby. Istnieje kilka teoretycznych możliwych powiązań, ale w rzeczywistości nie ma sprawdzonych badań, które wskazywałyby na taki związek przyczynowy – twierdzi Chan.

Naukowiec dr Sian Bevan dodaje, że nie ma też "cudownej diety", która pozwoliłaby zahamować rozwój schorzenia, ale spożywanie określonych produktów odgrywać znaczącą rolę w radzeniu sobie z jego objawami.

- Spożywanie zdrowej diety bogatej w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude białka i zdrowe tłuszcze oraz umiarkowanie spożywanie niektórych pokarmów, takich jak czerwone mięso, alkohol i cukier mogą pomóc w kontrolowaniu wagi i zmniejszeniu stanu zapalnego – mówi dyrektor ds. nauki Arthritis Society.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza