Trwa ładowanie...

Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała

Avatar placeholder
28.12.2022 14:55
Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała
Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała (Zdjęcie sportowca z plastrami do kinesiotapinguZdjęcie sportowca z plastrami do kinesiotapingu)

Kinezjotaping - czym jest? Być może zdarzało ci się widzieć sportowców, których ciała zdobiły kolorowe plastry? Towarzyszą im nawet podczas rozgrywek sportowych. Co dają i czy mogą mieć wartość również dla ciebie?

spis treści

1. Kinezjotaping w pigułce – najważniejsze informacje

Kinezjotaping to metoda terapeutyczna stosowana w fizjoterapii, medycynie sportowej oraz ortopedii. Inaczej nazywa się ją plastrowaniem dynamicznym. Polega na umieszczeniu specjalnego plastra (Kinesio Tex Gold) na ciele, w określonym miejscu i określoną techniką. Rozciągają się jedynie na długość (130–140%), wykonuje się je z bawełny i kleju akrylowego. Nie ograniczają przy tym ruchów, a wartości ich masy i grubości są zbliżone do tych, które charakteryzują skórę. Struktura plastrów – falowana powierzchnia – zapewnia skórze oddychanie i jest odporna na działanie wody.

Metodę tę opracował w latach 70. XX wieku japoński fizjoterapeuta, dr Kenso Kase. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku zaprezentowała ją japońska reprezentacja. Co ciekawe, dr Kenso Kase odwiedził również Polskę. Pierwszy raz miało to miejsce w 2004 roku. Podobno stosuje on owoc własnej pracy również na sobie.

2. Co daje aplikacja plastra?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Naklejenie plastra napina delikatnie skórę. To zwiększa przestrzeń pomiędzy nią a powięzią. Dzięki temu ilość i prędkość przepływającej limfy ulegają wzrostowi, a zastoiny – redukcji. Zmniejszają się także podskórne krwiaki oraz obecne tam stany zapalne. Poprawia się krążenie krwi. Układ limfatyczny może działać

sprawniej. Ponadto aplikacja plastra wpływa na wzrost zakresu ruchu i siły mięśni. W osłabionych – zwiększa intensywność skurczu oraz w zależności od tego, czy jest on rozciągnięty, czy przykurczony poprawia pozycję spoczynkową mięśnia. Dzięki temu wyrównuje związane z tym asymetrie w stawach. Oddziałuje również na czucie głębokie. Ostatecznie zmniejsza odczuwany ból i przynosi znaczącą ulgę.

3. Konkretna technika, a nie artyzm terapeuty

Żeby kolorowe plastry rzeczywiście działały, a nie tylko ładnie wyglądały, należ przykleić je w odpowiedni sposób i we właściwym miejscu. Skóra powinna być czysta, sucha i nie natłuszczona. W przypadku gęstego owłosienia, trzeba ją również ogolić. Należy także pamiętać o trafnym napięciu. Będzie ono inne dla korekcji powięzi, inne dla korekcji przestrzeni czy więzadeł i odmienne od tego przy korekcji mechanicznej. Specjaliści korzystają z szeregu szkoleń, na których poznają odpowiednie zasady i nabywają praktyki. W przypadku zastosowania plastra podczas aktywności fizycznej, należy nałożyć go przynajmniej 20 do 30 minut przed jej rozpoczęciem.

Skuteczność stosowania metody plastrowania dynamicznego poddawana jest ciągle badaniom. Do tej pory wykazały one np. jej wpływ na redukcję dotkliwych bólów w dolnej partii pleców czy poprawę ruchomości stawu barkowego po kontuzji u pacjentów. Jest ona na pewno wygodna i nie ingeruje zbyt mocno w codzienne funkcjonowanie. Jeżeli doskwierają ci tego typu problemy, być może warto udać się do specjalisty w zakresie kinesiotapingu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze