Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia. "Sytuacja epidemiczna w Polsce jest jedną z najlepszych w Europie, czy na świecie"
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie rząd podsumował dotychczasową walkę z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki podziękował ministrom za pracę na rzecz walki z pandemią.
1. Konferencja dotycząca koronawirusa
Rządowa konferencja prasowa dotyczyła postępów walki z pandemią koronawirusa. Szef rządu podsumowywał dotychczasowe działania podjęte w walce z pandemią. Premier Morawiecki bardzo wysoko ocenił działania swoich ministrów.
- Dzięki temu, zgonów w Europie Zachodniej na milion mieszkańców było 15 razy więcej niż w Polsce. Ja chcę podziękować ministrowi Szumowskiemu, Ministrowi Kamińskiemu za odważne decyzje, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej – mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał również, że "byliśmy do pandemii przygotowani lepiej niż nie jeden kraj zachodni".
- 90 procent respiratorów w Polsce było wolnych. Nie chcieliśmy, by ktokolwiek ucierpiał przez niemożność udzielenia mu pomocy, jak to było w Szwecji – powiedział szef rządu, nie precyzując jednak, jakie wydarzenia w Szwecji ma na myśli.
2. Minister zdrowia o sytuacji w kraju
Pozytywny sygnał płynął również ze strony pozostałych ministerstw. Szef resortu zdrowia, Łukasz Szumowski, chwalił sprawne przygotowania swojego ministerstwa.
- Przygotowaliśmy 11 tysięcy łózek dla pacjentów do walki z COVID-em, m.in. dzięki temu mamy w Polsce 28 zgonów [na milion mieszkańców], warto spojrzeć, jak wypadamy w porównaniu z Europą Zachodnią, gdzie jest ich 500, 600 – mówił Szumowski.
Minister dodał, że pandemia "przebiegła lepiej niż w innych krajach", również dzięki zaangażowaniu nas wszystkich.
-Polacy byli zdyscyplinowani i pilnowali się w tej kwarantannie domowej. Dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków, naprawdę sytuacja epidemiczna w Polsce jest jedna z najlepszych w Europie, czy na świecie – podsumował Szumowski.
Zobacz także: Koronawirus we Włoszech. GIS ostrzega przed podróżami, najbardziej zagrożony region to Lombardia
3. Polska misja w Lombardii
W trakcie spotkania z mediami głos zabrał również płk. dr Robert Ryczek, który jednym z lekarzy wysłanych na specjalną misję medyczną do Lombardii.
- Celem naszego wyjazdu było zobaczenie na miejscu, czemu w Lombardii zdarzenia przybrały tak dramatyczny obrót. Po drugie chcieliśmy zobaczyć, jak Włosi przeorganizowali system opieki zdrowotnej. Jak starali się zwiększyć wolumen łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Co zrobili z pacjentami, którzy ni chorowali na COVID. Interesowały nas procedury, jakie wdrażano, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa po jednostkach opieki medycznej – mówił płk. dr. Reczek.
Pułkownik Reczek podkreślił, że sytuacja na północy Włoch była wyjątkowo dramatyczna.
-Włosi późno wprowadzili zasady izolacji społecznej. 8 marca tam było już osiem tysięcy zakażonych. Tego dnia musieli już odesłać pacjenta do innego szpitala, poza Lombardię, ponieważ nie było już dla niego miejsca na oddziałach intensywnej terapii w regionie- powiedział płk. Reczek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.