Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jedna dawka szczepionki daje 10 procent ochrony przed wariantem Delta. Nowe badania

 Karolina Rozmus
09.07.2021 18:16
Koronawirus. Jedna dawka szczepionki daje 10 proc. ochrony przed wariantem Delta. Nowe badania
Koronawirus. Jedna dawka szczepionki daje 10 proc. ochrony przed wariantem Delta. Nowe badania (GettyImages)

Wyniki badania francuskich naukowców wskazują, że jedna dawka szczepienia przeciw COVID-19 preparatami Pfizera lub AstraZeneca daje skuteczność zaledwie 10 proc. w przypadku nowego, wyjątkowo zjadliwego wariantu Delta.

spis treści

1. Groźny wariant i skuteczność szczepień

Wariant Delta, nazywany indyjskim, może być przyczyną jesiennej fali zachorowań w Polsce. Tymczasem w Wielkiej Brytanii już wyparł poprzednie warianty i jest sprawcą gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19. Podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach, co ma związek przede wszystkim z wyższą zakaźnością wariantu Delta.

Szacuje się, że jest on o 64 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa, a szczególnie narażone na zachorowanie są obecnie dzieci, niepodlegające szczepieniom, a także ci, którzy nie chcieli się zaszczepić lub przyjęli tylko jedną dawkę szczepionki.

Zobacz film: "Będą konsekwencje dla niezaszczepionych? Niedzielski mówi wprost"

Niska skuteczność szczepionek w przypadku jednej dawki potwierdzona została także badaniami. Podczas gdy dwie dawki szczepionki mRNA (Pfizer) lub wektorowej (AstraZeneca) szacowana jest na 96 i 92 procent, francuscy badacze dowodzą, że jedna dawka to ochrona rzędu zaledwie 10 procent.

2. Jedna dawka chroni przed zachorowaniem i ciężkim przebiegiem w niewielkim stopniu

W "Nature" zostały opublikowane wyniki badań paryskich naukowców z Instytutu Pasteura. Przeprowadzili oni badanie mające sprawdzić skuteczność jednej dawki szczepionki Pfizera i AstraZeneki.

Badanie udowodniło, że 95 proc. próbek krwi pobranej od badanych zawiera przeciwciała działają na Deltę, ale wymogiem jest zaszczepienie się dwiema dawkami.

Autorzy badania wyizolowali wirusa z surowicy krwi pobranej od pacjenta powracającego z Indii. Zbadali wrażliwość wirusa na przeciwciała monoklonalne i przeciwciała powstałe w organizmach rekonwalescentów oraz zaszczepionych.

Wariant Delta okazał się wyjątkowo oporny na przeciwciała. Dodatkowo naukowcy na podstawie badania wysnuli wniosek, że poziom przeciwciał u rekonwalescentów, chorujących w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, był czterokrotnie niższy w przypadku zachorowania na wariant Delta w porównaniu z wariantem Alfa.

Natomiast u tych pacjentów, którzy otrzymali jedną dawkę szczepionki, przeciwciała były na bardzo niskim poziomie, dającym niewielką ochronę przed infekcją spowodowaną wariantem Delta w porównaniu do osób w pełni zaszczepionych. U nich odpowiedź immunologiczna wzrosła do 95 procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze