Trwa ładowanie...

Zakażenie Deltą stwarza trzykrotnie większe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19. Nowe badania

Zakażenie Deltą stwarza trzykrotnie większe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19. Nowe badania
Zakażenie Deltą stwarza trzykrotnie większe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19. Nowe badania (East News)

Najnowsze badania, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "The Lancet" to kolejne analizy, które dowodzą, że osoby, które zakażą się Deltą – wariantem koronawirusa pochodzącym z Indii, są niemal trzykrotnie bardziej narażone na hospitalizację z powodu infekcji COVID-19. Eksperci wymieniają jedną grupę, która jest szczególnie narażona na ciężki przebieg choroby.

spis treści

1. Porównanie ryzyka hospitalizacji w przypadku zakażenia Alfą i Deltą

W badaniu przeprowadzonym przez Public Health England porównano zjadliwość wariantów Alfa oraz Delta, które wskazało na 2-krotnie wyższe ryzyko przyjęcia do szpitala w przypadku zakażenia wariantem pochodzącym z Indii. Badanie objęło 196 pacjentów przyjętych do szpitala z wariantem Delta, z których 47 (24 proc.) zostało przyjętych ponad 21 dni po pierwszej dawce szczepienia.

Najnowszy raport opublikowany na łamach "The Lancet" przedstawia analogiczne porównanie wysunięte na podstawie danych pochodzących z Danii. Zebrane dane porównano z hospitalizacjami związanymi z wariantem Alfa w okresie od 1 stycznia do 28 marca 2021 r.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

- Stwierdziliśmy zwiększone ryzyko hospitalizacji związane z wariantem Delta. Współczynnik ryzyka wzrósł do niemal 3 (2,83). Nasza analiza obejmowała 44 pacjentów przyjętych do szpitala z wariantem Delta, z których tylko czterech (9 proc.) zostało przyjętych po upływie 14 dni od pierwszej dawki szczepienia – poinformowali autorzy badań.

Dodano, że ryzyko hospitalizacji było istotnie zwiększone jedynie wśród osób niezaszczepionych oraz wśród tych, u których wynik badania był pozytywny w ciągu 14 dni po pierwszej dawce szczepionki.

Zakażenie Deltą stwarza trzykrotnie większe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19. Nowe badania
Zakażenie Deltą stwarza trzykrotnie większe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19. Nowe badania (East News)

2. Jedna dawka szczepionki nie wystarczy

Jak podkreśla dr Michał Sutkowski, w przypadku preparatów Moderny, Pfizera i AstraZeneki, szczepienie przeciw COVID-19 składa się z dwóch dawek, które powinny być podawane w odstępie od 3 do 12 tygodni. Nie ma nic dziwnego w tym, że po przyjęciu jednej dawki szczepionki może dojść do zakażenia. Po jednej dawce preparatu na COVID-19 (zarówno mRNA, jak i wektorowego) ochrona przed zakażeniem oscyluje wokół 30 proc.

- Z raportu Amerykańskiej Agencji Leków (FDA) wynika, że skuteczność szczepionek dwudawkowych po podaniu pierwszej dawki w kontekście wariantu Delta jest znacznie niższa niż po pełnym zaszczepieniu. Oznacza to, że w przerwie między przyjmowaniem dawek szczepionki możemy się zarazić koronawirusem i przechodzić COVID-19. Należy jednak podkreślić, że to ryzyko i tak jest o połowę mniejsze niż u niezaszczepionych – wyjaśnia dr Sutkowski.

- Jedna dawka w kontekście Delty jest kompletnie niewystarczająca i to należy jednoznacznie zaznaczyć, bo wiemy, że są osoby, które przyjęły jedną dawkę i na drugą się nie zgłosiły. Podanie jednej dawki nie chroni nas w przypadku wariantu Delta, podczas gdy faktycznie już jedna dawka w odniesieniu do wariantu Alfa (czy wcześniejszych) dawała wymierną ochronę – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy o COVID-19.

3. Zakażenia Deltą możliwe po dwóch dawkach szczepionki

Inne badania dowodzą, że wariant Delta koronawirusa wraz z upływem czasu może skutecznie przełamywać ochronę daną także przez dwie dawki szczepionki. Naukowcy uznali, że u tych, którzy zachorowali na COVID-19 mimo pełnego cyklu szczepienia ładunek wirusa może być tak samo wysoki, jak u tych, którzy nie zostali zaszczepieni.

- Wariant Delta w porównaniu do podstawowego może charakteryzować się znacznie większym ładunkiem wirusa, nawet ponad 1200 razy większym. Stąd Delta jest tak istotna z punktu widzenia epidemicznego – dodaje dr Fiałek.

Wysoki poziom wirusa u chorych mimo pełnego zaszczepienia nie stwarza jednak wysokiego ryzyka hospitalizacji.

- Jeśli chodzi o hospitalizację, tudzież zgon z powodu COVID-19, to w dalszym ciągu można mówić o ultrawysokiej skuteczności – ponad 90-proc. redukcji ryzyka wystąpienia wspomnianych zjawisk – tłumaczy dr Fiałek.

Zagrożenie to wciąż jest największe wśród niezaszczepionych.

- Często osoby, które są zaszczepione, przechodzą COVID-19 łagodnie albo bezobjawowo. Mogą więc w jakimś stopniu wariant Delta roznosić, infekując innych – podsumowuje Fiałek.

Naukowcy z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dowiedli, że brak przyjęcia szczepionki na koronawirusa niemal trzydziestokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu COVID-19 w porównaniu z uzyskaniem odporności dzięki przyjęciu szczepionek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze