Koronawirus. Naukowcy wyróżnili 6 typów COVID-19 w zależności od intensywności objawów
Dla jednych osób COVID-19 to wyrok. Dla innych to walka trwająca tygodniami. Jeszcze inni przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 jak zwykłą infekcję sezonową. Zdaniem naukowców na podstawie analizy występujących u pacjenta objawów, można przewidzieć, jaki przebieg będzie miała choroba. Wyróżniono 6 typów COVID-19 z podziałem na charakterystyczne dla nich objawy.
1. 6 typów koronawirusa
Naukowcy opracowali aplikację COVID Symptom Study, która zbiera i analizuje informacje o objawach i stanie zdrowia osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Aplikację tę użytkowało ponad 1600 pacjentów z potwierdzonym COVID-19 z Wielkiej Brytanii i USA.
Dzięki analizie pozyskanych danych naukowcom udało się wyodrębnić 6 różnych typów COVID-19. Jak podkreślają badacze, każdy z tych typów charakteryzuje się innym zestawem objawów oraz nasileniem choroby.
To może się okazać przełomem, ponieważ na tym etapie lekarze nie są w stanie przewidzieć, jak zareaguje organizm pacjenta na zakażenie koronawirusem. W terapii jednak najbardziej liczy się czas.
Zdaniem naukowców wśród objawów COVID-19 są trzy kluczowe:
- gorączka,
- kaszel,
- nagła utrata węchu
Inne częste objawy to:
- duszność
- bóle głowy
- bóle mięśni
- zmęczenie
- biegunka
- utrata apetytu
2. Jakie są typy COVID-19?
Na podstawie analizy danych naukowcy wyodrębnili 6 typów COVID-19.
- Grypopodobny, bez gorączki. Objawy: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej. Charakterystycznym jest brak gorączki.
- Grypopodobny, z gorączką. Objawy: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, gorączka, utrata apetytu.
- Żołądkowo-jelitowy. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
- Ciężki przebieg, poziom pierwszy. Objawy: zmęczenie, utratą węchu, kaszel, gorączka, chrypka, ból w klatce piersiowej. Charakterystyczne są częste i silne bóle głowy.
- Ciężki przebieg, poziom drugi. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, ból mięśni. Charakterystycznym jest splątanie, czyli zaburzenie świadomości.
- Ciężki przebieg, poziom trzeci. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszl, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, bóle mięśni, duszność. Charakterystyczne są dolegliwości żołądkowe - biegunk, ból brzucha.
Badacze podkreślają, że splątanie i ból brzucha nie są powszechnie uznawane za objawy COVID-19, ale to właśnie te symptomy zwiastowały najcięższe postacie choroby.
Szósty z typów COVID-19 jest zdaniem naukowców najbardziej obarczony ciężkim przebiegiem. Prawie połowa pacjentów, która doznała objawów zarówno od strony układu oddechowego, jak i pokarmowego, była hospitalizowana. Z kolei pacjenci, u których COVID-19 przebiegał w formie "grypopodobnej, bez gorączki", hospitalizowanych było tylko 16 proc.
Objawy charakterystyczne dla typów 4, 5, 6 występowały częściej u osób starszych, z deficytem odporności, nadwagą oraz schorzeniami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, choroby płuc.
Zdaniem naukowców podział przypadków COVID-19 na grupy pozwoli przede wszystkim na szybszą reakcję, co da pacjentom większe szanse na pokonanie choroby.
"Te odkrycia mają ważne implikacje dla opieki i monitorowania osób najbardziej narażonych na ciężki COVID-19 – powiedziała dr Claire Steves z King’s College London (Wielka Brytania). – Jeśli potrafisz przewidzieć, kim są ci ludzie, masz czas, aby udzielić im wsparcia i wczesnych interwencji, takich jak monitorowanie poziomu tlenu i cukru we krwi oraz zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia. To prosta opieka, którą można zapewnić w domu, zapobiegając hospitalizacjom. To może uratować życie" - podkreśla ekspertka.
3. Niespecyficzne objawy COVID-19
Średni czas hospitalizacji pacjenta z COVID-19 w Polsce wynosi 10-14 dni. - W przypadku pacjentów, którzy doświadczyli ciężkiego przebiegu choroby i wymagali podłączenia pod respirator, hospitalizacja czasami trwa tygodniami - wyjaśnia prof. Katarzyna Życińska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która leczy chorych na COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie.
Specjaliści wskazują, że objawy COVID-19 często mają indywidualny charakter.
- U jednych osób błony śluzowe mają mniejszą wrażliwość, a wtedy kaszel jest wyzwalany słabiej - podkreśla prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Pisaliśmy też o niespecyficznych objawach COVID-19, takich jak zmiany skórne. W Polsce jednak lekarze nie biorą wysypki pod uwagę jako objawu różnicującego.
Kiedy powinno się wszcząć alarm i głosić się do lekarza? Prof. Życińska oraz prof. Flisiak uważają, że takim sygnałem jest wystąpienie duszności.
- Również alarmującym objawem jest tak zwana sztywna gorączka, czyli taka, która nie ustępuje po podaniu ogólnie dostępnych leków przeciwgorączkowych (paracetamol czy ibuprofen) - podkreśla Życińska.
Zobacz także: Koronawirus. Po czym można poznać, że przeszedłeś SARS-CoV-2 bezobjawowo? Oto kilka oznak
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.