Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy wyróżnili 6 typów COVID-19 w zależności od intensywności objawów

Dla jednych osób COVID-19 to wyrok. Dla innych to walka trwająca tygodniami. Jeszcze inni przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 jak zwykłą infekcję sezonową. Zdaniem naukowców na podstawie analizy występujących u pacjenta objawów, można przewidzieć, jaki przebieg będzie miała choroba. Wyróżniono 6 typów COVID-19 z podziałem na charakterystyczne dla nich objawy.

Zobacz film: "Minister zdrowia wyjaśnia, czy w Polsce powstanie ośrodek rehabilitacyjny dla osób po COVID-19"

1. 6 typów koronawirusa

Naukowcy opracowali aplikację COVID Symptom Study, która zbiera i analizuje informacje o objawach i stanie zdrowia osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Aplikację tę użytkowało ponad 1600 pacjentów z potwierdzonym COVID-19 z Wielkiej Brytanii i USA.

Objawy COVID-19 świadczą o przebiegu choroby
Objawy COVID-19 świadczą o przebiegu choroby

Dzięki analizie pozyskanych danych naukowcom udało się wyodrębnić 6 różnych typów COVID-19. Jak podkreślają badacze, każdy z tych typów charakteryzuje się innym zestawem objawów oraz nasileniem choroby.

To może się okazać przełomem, ponieważ na tym etapie lekarze nie są w stanie przewidzieć, jak zareaguje organizm pacjenta na zakażenie koronawirusem. W terapii jednak najbardziej liczy się czas.

Zdaniem naukowców wśród objawów COVID-19 są trzy kluczowe:

Inne częste objawy to:

 • duszność
 • bóle głowy
 • bóle mięśni
 • zmęczenie
 • biegunka
 • utrata apetytu

2. Jakie są typy COVID-19?

Na podstawie analizy danych naukowcy wyodrębnili 6 typów COVID-19.

 1. Grypopodobny, bez gorączki. Objawy: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej. Charakterystycznym jest brak gorączki.
 1. Grypopodobny, z gorączką. Objawy: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, gorączka, utrata apetytu.
 1. Żołądkowo-jelitowy. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
 1. Ciężki przebieg, poziom pierwszy. Objawy: zmęczenie, utratą węchu, kaszel, gorączka, chrypka, ból w klatce piersiowej. Charakterystyczne są częste i silne bóle głowy.
 1. Ciężki przebieg, poziom drugi. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, ból mięśni. Charakterystycznym jest splątanie, czyli zaburzenie świadomości.
 1. Ciężki przebieg, poziom trzeci. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszl, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, bóle mięśni, duszność. Charakterystyczne są dolegliwości żołądkowe - biegunk, ból brzucha.

Badacze podkreślają, że splątanie i ból brzucha nie są powszechnie uznawane za objawy COVID-19, ale to właśnie te symptomy zwiastowały najcięższe postacie choroby.

Szósty z typów COVID-19 jest zdaniem naukowców najbardziej obarczony ciężkim przebiegiem. Prawie połowa pacjentów, która doznała objawów zarówno od strony układu oddechowego, jak i pokarmowego, była hospitalizowana. Z kolei pacjenci, u których COVID-19 przebiegał w formie "grypopodobnej, bez gorączki", hospitalizowanych było tylko 16 proc.

Objawy charakterystyczne dla typów 4, 5, 6 występowały częściej u osób starszych, z deficytem odporności, nadwagą oraz schorzeniami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, choroby płuc.

Zdaniem naukowców podział przypadków COVID-19 na grupy pozwoli przede wszystkim na szybszą reakcję, co da pacjentom większe szanse na pokonanie choroby.

"Te odkrycia mają ważne implikacje dla opieki i monitorowania osób najbardziej narażonych na ciężki COVID-19 – powiedziała dr Claire Steves z King’s College London (Wielka Brytania). – Jeśli potrafisz przewidzieć, kim są ci ludzie, masz czas, aby udzielić im wsparcia i wczesnych interwencji, takich jak monitorowanie poziomu tlenu i cukru we krwi oraz zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia. To prosta opieka, którą można zapewnić w domu, zapobiegając hospitalizacjom. To może uratować życie" - podkreśla ekspertka.

3. Niespecyficzne objawy COVID-19

Średni czas hospitalizacji pacjenta z COVID-19 w Polsce wynosi 10-14 dni. - W przypadku pacjentów, którzy doświadczyli ciężkiego przebiegu choroby i wymagali podłączenia pod respirator, hospitalizacja czasami trwa tygodniami - wyjaśnia prof. Katarzyna Życińska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która leczy chorych na COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Specjaliści wskazują, że objawy COVID-19 często mają indywidualny charakter.

- U jednych osób błony śluzowe mają mniejszą wrażliwość, a wtedy kaszel jest wyzwalany słabiej - podkreśla prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Pisaliśmy też o niespecyficznych objawach COVID-19, takich jak zmiany skórne. W Polsce jednak lekarze nie biorą wysypki pod uwagę jako objawu różnicującego.

Kiedy powinno się wszcząć alarm i głosić się do lekarza? Prof. Życińska oraz prof. Flisiak uważają, że takim sygnałem jest wystąpienie duszności.

- Również alarmującym objawem jest tak zwana sztywna gorączka, czyli taka, która nie ustępuje po podaniu ogólnie dostępnych leków przeciwgorączkowych (paracetamol czy ibuprofen) - podkreśla Życińska.

Zobacz także: Koronawirus. Po czym można poznać, że przeszedłeś SARS-CoV-2 bezobjawowo? Oto kilka oznak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.